avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diferenta intre CO efectuat si neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diferenta intre CO efectuat si neefectuat

Buna ziua! problema mea este urmatoarea:am fost angajata la o firma particulara 1 an- iulie 2007- iulie 2008, avand un sal. minimin de 880 lei si nemajorat din ianuarie 2008, adica 1000.Perioada de preaviz a fost de cca 10 zile, nefiind nici o problema la acest capitol, CIM incetand cu 4 iulie, conform decizie inregistrata la ITM.Concediul de odihna aferent anului 2008 este de 10,5 zile din care am efectuat 7 zile, fara a exista insa o cerere de concediu, eu figurand in pontaje ca fiind prezenta la serviu asta in cazul, in care, nu cumva au falsificat pontajele, dar cu toate acestea eu nu am cerere CO,ba mai mult, in tot acest timp, o alta colega semna si de primirea banilor mei, eu putind sustine acum, ca nu am primit banii cuveniti din salariu.C e ma intereseaza pe mine in mod deosebit este ce bani mai am de recuperat de la sc, in afara salariului cuvenit pe luna iunie neincasat ?adica acei bani pentru concediul de odihna neefectuat scriptic dar efectuat teoretic.............si cum ma sfatuiti sa procedez, in cazul in care contabilul ma pune sa semnez ceva hartii.........retroactiv nu am de gand sa semnez nimic .VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNSURI.
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 19:08, 31 Iulie 2008
scuze, concediu efectuat practic, in timpul preavizului.Multumesc!
scuze, concediu efectuat practic, in timpul preavizului.Multumesc!
La data incetarii contractului individual de munca angajatorul era obligat ca pe statul de plata aferent ultimei luni lucrate la el sa va achite si contravaloarea concediului neefectuat pana la data lichidarii. Daca nu a facut acest lucru reveniti cu o cerere, preferabil scrisa, si cu nr. de inregistrare, si cereti dreptul care vi se cuvine.
Daca ati efectuat concediul de odihna in timpul preavizului, atunci ce ma doriti?
Celelalte probleme, cu semnatura altei persoane pe stat, plecarea in concediu cu aprobare verbala nu sunt tocmai corecte dar, atat timp cat dvs. singur recunoasteti ca au fost reale si nu ati fost pagubit din asta, nu vad care este problema (?). Trebuia sa spuneti atunci, la momentul cand s-a intamplat fapta si erati angajat la firma, nu sa incercati acum sa mai scoateti un ban, daca se poate.
multumesc pt. raspuns dar tot sunt cam nelamurita.Nu incerc deloc sa mai scot bani, desi as putea avand in vedere ca nu au respectat minimul pe economie, atributiile de serviciu erau altele decat functia trecuta in CM.Oricum nu am primit nici o foaie de lichidare , nici un stat de plata, nimik ,decat verbal ca o sa-mi mai dea restul de bani dupa ce verifica actele de la contabil adica pontajul meu, data cand am luat salariul..........Mentionez ca banii se luau in sistem avans si lichidare eu neluind nici avansul nici lichidarea lunii iunie desi ma acuza ca am luat avansul lunii iunie, existand "hartii".Nu am deloc intentia de a lua bani necuveniti, nemunciti, dar vreau ce e al meu si din acest motiv am scris de acte nesemnate de mine pentru ca in aceasta firma totul e haotic............iar problema e la banii de concediu, aici nu stiu ce ar tb sa mai iau..si cat ........si cum se calculeaza.......... din cate stiu chiar daca am efectuat concediul de odihna in timpul preavizului nu este prea corect caci preavizul in acest caz se termina dupa efectuarea zilelor din concediu, se prelungeste , nu se suprapun.
Concediul de odihna se poate lua in perioada preavizului (se suprapun), nu este nimic ilegal. deoarece angajatorul nu avea nevoie de dvs. in aceasta perioada pentru, eventual, predarea-primirea postului. Asa a apreciat el.
Solicitati nota de lichidare care arata datoriile dvs. fata de firma la data lichidarii.
Pentru celelalte probleme legate de semnarea statului de plata, drepturi banesti cuvenite si neprimite si altele, sesizati ITM.
Ma intreb, insa, de ce nu ati sesizat aceste nereguli atunci cand erati angajat la firma si ati facut acest lucru acum cand ati fost concediat? Ori nu ati stiut de ele !?) ori ati stiut si ati acceptat situatia asa cum era, chiar daca nu va convenea.

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna neefectuat madi33 madi33 Am fost angajat 2 ani si 8 luni din care mi-am luat concediu de odihna 5 zile, urmeaza ca la sfarsitul lunii august sa plec din firma.Ce se intampla cu zilele ... (vezi toată discuția)
Neplata concediu de odihna -restant si neefectuat viky56 viky56 Buna ziua Societatea la care am lucrat mi-a dat un preaviz de 20 zile in luna noiembrie2009 Anterior in luna august 2009 am efectuat CO partial, ramanand 4 ... (vezi toată discuția)
Zile de concediu neefectuate, neplatite iahim87 iahim87 Buna ziua, In data de 21 aprilie, am plecat de la fostul loc de munca, mi-am dat demisia. Concediul aferent anului 2010 l-am efectuat complet, dar de la 1 ... (vezi toată discuția)