Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DATE PERSONALE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DATE PERSONALE

bunas ziua , as dori si eu daca este posibil sa-mi explice in termeni juridici ce reprezinta ,si ce cuprinde acest generic ...... "DATE PERSONALE " CNP , DATA DE NASTERE ......... NR PANTOFII ETC ?www.avocatnet.ro/images/smil...

Multumesc
Conform legii 677/2001 date cu caracter personal sunt: orice informaţii referitoare la o persoană fizică identificată sau identificabilă; o persoană identificabilă este acea persoană care poate fi identificată, direct sau indirect, în mod particular prin referire la un număr de identificare ori la unul sau la mai mulţi factori specifici identităţii sale fizice, fiziologice, psihice, economice, culturale sau sociale;

Adica, Nume, prenume, CNP, serie, nr, domiciliu, oras de resedinta, nr, pasaport, nr. legitimatie serviciu, unitatea angajatoare, data nasterii, nume parinti, inaltime, greutate, salariu, conditie fizica, psihica, etnie, cetatenie, descendenta, mediu social etc. Practic orice informatie prin care cineva va poate cunoaste este considerata data cu caracter personal.
ContSters98245, utilizator