Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia privata - conditii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia privata - conditii

Cf legii 204/2006, beneficiaza de pensie facultativa persoanele care indeplinesc conditiile :

a) participantul a implinit vârsta de 60 de ani;

b) au fost platite minimum 90 de contributii lunare;

c) activul personal este cel putin egal cu suma necesara obtinerii pensiei facultative minime prevazute prin normele adoptate de Comisie.

Imi poate cineva explica punctul c) - activul personal - concret, in cifre !

mentionez ca am doar 30 de ani acum , ma voii incadra fara discutie la punctul b) , si la un moment dat si la punctul a) :(( insa nu mi-e clar c-ul

Va multumesc anticipat!
Activul personal din contul tau este suma acumulata in acest cont individual, egala cu numarul de unitati de fond pe care le detii la acel fond, inmultite cu valoarea la zi a unei unitati de fond.

Valoarea unitatii de fond este raportul dintre valoarea activului net al fondului de pensii, la o anumita data, si numarul total de unitati ale fondului, la aceeasi data.