avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Masina pe firma si o mare problema.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Masina pe firma si o mare problema.

Buna ziua!

Problema este simpla si tragica in acelasi timp. In urma crizei, am fost nevoit sa instrainez firma pe care o detineam, cu tot cu datorii. Actele s-au facut la notariat, s-au specificat toate datoriile, litigiile, etc. Singura problema, este, un leasing care a ramas pe numele firmei, de care cumparatorul firmai nu stie, iar eu platesc ratele in continuare si, bineinteles, ma folosesc de masina. Acum, problema ar fi, cum as putea proceda in continuare pe calea legala? Nu doresc sa fac falsuri in declaratii sau alte minuni. Este o situatie nefericita, pe care, cu siguranta, nu mi-am dorit-o. Acum firma este in executare silita din cate am vazut pe anaf. Contractul de leasing este pe numele firmei si cu numele meu in calitate de administrator, plata se face prin B.O. din contul firmei. Avand in vedere aceste aspecte, as putea sa mentin relatia cu firma de leasing ca si cum nu s-ar fi schimbat administratorul firmei? La finalizarea leasingului va trebuie sa-si dea cu semnatura noul administrator pentru a ramane in posesia masinii? Nu ma intereseaza sa vand masina. Masina este inmatriculata cu numere definitive. Daca B.O. au fost si sunt semnate de mine cand a fost achizitionata masina, acum daca as renunta sa platesc, cine ar fi tras la raspundere? Ce parere/sfaturi/solutie ar fi? Inclusiv renuntarea la masina dar sa nu mai platesc ratele daca se poate.

Va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iunie 2011
destela, utilizator
Cel mai recent răspuns: destela , utilizator 15:14, 30 Iunie 2011
realizati ca detineti fara drept un bun care nu va apartine? miroase si usor a penal, speta asta, cu declaratiile notariale si biletele la ordin decontate oarecum fraudulos!
Oricum, felicitari pentru tupeu!!
roxxxxx a scris:

realizati ca detineti fara drept un bun care nu va apartine? miroase si usor a penal, speta asta, cu declaratiile notariale si biletele la ordin decontate oarecum fraudulos!
Oricum, felicitari pentru tupeu!!



Multumesc pentru raspuns!
Probabil si dvs. realizati ca realizez tot ce-ati scris! Firma nu a mai avut nici o secunda activitate dupa ce a fost preluata, se-ntelege in ce mod a fost cesionata. Spuneti-mi mai bine cat de penal m-as incadra ca se deconteaza b.o. de pe numele meu. Probabil ar fi mai rau daca nu s-ar mai deconta. Aici nu este vorba de tupeu! Este pur si simplu o intamplare neferita, presiune, graba, si un contract de transfer leasing pe persoana fizica respins de la finantare in ultimul moment.
cat de penal ...depinde de foarte multi factori! si marja e de la deloc spre inselaciune!
in opinia mea, si aceste cesionari nu-si prea ating scopul scontat. starea de insolventa se analizeaza in mod normal, functie de momentul la care a aparut, si atragerea raspunderii se face in ceea ce priveste persoanele ce se fac vinovate, nu doar admnistratorul statutar de la data introducerii cererii....asa ca problema e destul de complexa! sau poate fi! depinde de fffff factori!

Inteleg, tocmai de-asta ma doare mintea numai cand ma gandesc la masina asta! Practic, care ar fi penalul? De inselaciune nu se pune problema ca nu e nimeni inselat de mine. Statul? Firma nu a fost tepara si nu s-au facut ilegalitati. Avea profit cand a fost vanduta. Prin procura mi-am asumat chiar si un credit, pe care il platesc la zi. Nu am mintit si nu am facut nici un fals.. nu am instiintat firma de leasing ca s-a schimbat administratorul, nu? Altceva? E penal sa depun niste bani in contul unei firme? Probabil ma incarez la "omisiune".. e penal daca "am uitat"? In actele notariale, cumparatorul a luat si activul si pasivul, deci masina este a lui. Singura problema sunt b.o care au ramas cu semnatura mea, sau nu mai are importanta din moment ce s-a schimbat administratorul? A preluat si b.o. chiar daca a fost semnatura mea? O sa merg la mai multi avocati sa aud mai multe pareri. Eram curios daca a mai fost cineva intr-o situatie asemanatoare.
Ultima modificare: Joi, 30 Iunie 2011
destela, utilizator
in orice caz, problemele vor incepe cu adevarat in momentul in care societatea va intra in insolventa....si asta posibil la cererea finantelor! va trebui sa urmariti acest aspect si in momentul in care e va desemna un lichidator, sa nu ezitati sa luati legatura cu el!

Alte discuții în legătură

Raspunderea juridica a unui administrator de firma kitty24 kitty24 Daca am fost administrator al unei firme, am semnat bilete la ordin, si alte documente ale firmei, iar acum nu mai sunt, si firma nu isi poate onora biletele ... (vezi toată discuția)
Executare silita teodora g teodora g Buna dimineata! O societate comerciala a avut un leasing pe care l-a puerdut in anii anteriori. A predat masina si a platit si factura de daune. Intre timp a ... (vezi toată discuția)
Bilet la ordin avalizat ContSters113759 ContSters113759 buna ziua, am avalizat un bilet la ordin la incheierea unui contract de leasing pt. un autoturism achizitionat de firma X; mentionez ca nu sunt si nu am fost ... (vezi toată discuția)