Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nelamurire cim determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nelamurire cim determinat

buna ziua,
am o nelamurire, cand expira acest contract pe durata determinata?

determinata, de 3 luni, pe perioada cuprinsa intre data de 31.03.2011 data de 30.06.2011 pe perioada cresterii temporare a activitatii angajatorului.

ii fac decizia cu 30.06 sau 01.07.2011>
multumesc.
rocristina a scris:

Da, este corect. Contractul de munca inceteaza incepand cu data de 01.07.2011.

In ce baza inceteaza in data de 01.07.2011 acest c.i.m.?
Art.56 lit.i C.mun. prevede clar care este data incetarii ... c.i.m. inceteaza de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat ... in speta, c.i.m. va inceta la data de 30.06.2011.

@ cris2279
Prelungirea unui c.i.m. nu este identica cu incheierea unui nou c.i.m.
C.mun. nu mai prevedere numarul maxim de prelungiri a unui c.i.m. incheiat pe durata determinata , astfel incat , in tacerea legi, inauntrul termenului de 36 de luni se pot face mai multe prelungiri a duratei c.i.m.
Legat de acest subiect , am discutat cu persoane diferite si am primit si raspunsuri diferite. Momentan am ajuns la concluzia urmatoare:

ART. 84
(1) Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi încheiat pe o perioadă mai mare de 36 de luni.
. Deci primul contract poate fi de 2 luni , 24 sau chiar 36 luni .

La art. 82
(4) Între aceleaşi părţi se pot încheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată.

adica am primul contract , si mai pot urma inca doua contracte succesive

Alin. (5) Contractele individuale de muncă pe durată determinată încheiate în termen de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată sunt considerate contracte succesive şi nu pot avea o durată mai mare de 12 luni fiecare.

Adica doar acele contracte incheiate in termen de 3 luni de la contractul 1 , sunt succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare. Iar acele contracte sunt in numar de doua dupa cum am specificat mai sus.

La art. 82
(3) Contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit, în condiţiile prevăzute la art. 83, şi după expirarea termenului iniţial , cu acordul scris al părţilor, pentru perioada realizării unui proiect, program sau unei lucrări.

Nu scrie perioada maxima de prelungire si nu scrie de cate ori se poate prelungi. In codul vechi erau specificate aceste lucruri.
Adica daca am contractul 1 de 6 luni (sau poate fi si de 10 , 12 , 24 , chiar 36 luni - adica termenul initial stabilit de mine pentru realizarea lucrarii sau proiectului) , incheiat in conditiile art. 83 , il pot prelungi dar doar daca proiectul sau lucrarea nu s-a realizat in termenul initial si necesita prelungire.
Trebuie acordata o mare atentie motivului de prelungire - adica ce inseamna proiect, program sau lucrare.

florisp2009, utilizator
contractul nu poate inceta pe 30.06. 2011
30.06 este ultima zi de lucru in care angajatul preateaza activ si trebuie platit.
incepand cu 01.07 ii inceteaza contractul de munca
in cim se specifica durata contract [perioada cuprinsa intre data de 31.03.2011 data de 30.06.2011 ]
eu inteleg ca prima zi le lucru este 31.03.2011 si ultima zi de lucru este 30.06.2011.
de ce nu se poate incheia cu 01.07.2011?
Intrucat legea este clara in acest sens ... art.56 lit.i C.mun. prevede ca c.i.m. inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata ... ori la data de 01.07.2011 deja c.i.m. nu mai este valabil , intrucat durata acestuia a fost pana la 30.06.2011.

Unde este prevazuta in legislatia muncii ca data incetarii c.i.m. este sau nu zi lucratoare ? .... :-/
1. Parerea mea (si asa am procedat intotdeauna) este ca data expirarii termenului CIM pe perioada determinata este este prima zi dupa ultima zi de lucru.
2. In cazul nostru, eu incetez CIM cu data de 01.07.2011.
3. Asa am procedat mereu si nu mi-au fost respinse si nici contestate deciziile de incetare a CIM.