Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Card Identitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Card Identitate

Pentru un cetatean roman, care are permis de sedere permanent intr-o tara UE si un domiciliu(chirie) acolo, ii se poate trece in Cardul de Identitate romanesc acel domiciliu? (trebuie sa-i schimbe cardul?)
Nu. Cartea de identitate romaneasca atesta domiciliul din Romania. Persoana respectiva poate solicita un pasaport cu dobandirea statutului de cetatean roman cu domiciliul in strainatate (in care se va mentiona la rubrica "domiciliul" tara in care domiciliaza, conform permisului de sedere). La inmanarea pasaportului va trebui sa predea cartea de identitate, care atesta domiciliul in Romania (conform art. 34, alin. 3 pct. 6 din Legea 248/2005).
Multumesc mult, pare solutia buna ,fiindca cei de acolo zic ca poate fi amendat daca se constata ca are 2 carti de identitate cu domicilii diferite