Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retinerea CASS din pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retinerea CASS din pensie

Buna ziua,

As dori sa stiu daca OUG 107/2010 (sau alt act normativ) prevede ca se retine CASS numai din cuantumul pensiei ce depaseste 740 RON(deoarece circula mai multe zvonuri pe acest subiect) si ce trebuie facut daca raspunsul e afirmativ (in prezent se retine 5,5% din toata pensia)

Va multumesc
OUG nr. 107/2010 la art. I, pct. 5. prevede:
"(2^2) Pensionarii ale căror venituri din pensii depăşesc 740 de lei datorează contribuţia lunară pentru asigurările sociale de sănătate calculată potrivit prevederilor art. 259 alin. (2)."
Ma scuzati dar nu am oug 107/2010 si nu m-am clarificat.V-as ruga sa-mi raspundeti mai "pe intelesul tuturor"
Pe scurt cum se impoziteaza pensiile cu 5,5% pentru CASS

Va multumesc
bosanceanugheorghe, utilizator