avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retinerea CASS din pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retinerea CASS din pensie

Buna ziua,

As dori sa stiu daca OUG 107/2010 (sau alt act normativ) prevede ca se retine CASS numai din cuantumul pensiei ce depaseste 740 RON(deoarece circula mai multe zvonuri pe acest subiect) si ce trebuie facut daca raspunsul e afirmativ (in prezent se retine 5,5% din toata pensia)

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: bosanceanugheorghe , utilizator 20:17, 1 Iulie 2011
OUG nr. 107/2010 la art. I, pct. 5. prevede:
"(2^2) Pensionarii ale căror venituri din pensii depăşesc 740 de lei datorează contribuţia lunară pentru asigurările sociale de sănătate calculată potrivit prevederilor art. 259 alin. (2)."
Ma scuzati dar nu am oug 107/2010 si nu m-am clarificat.V-as ruga sa-mi raspundeti mai "pe intelesul tuturor"
Pe scurt cum se impoziteaza pensiile cu 5,5% pentru CASS

Va multumesc
Ultima modificare: Vineri, 1 Iulie 2011
bosanceanugheorghe, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinerea cass din pensii de la 1 ianuarie 2011 Dragnea Ioan Dragnea Ioan Precizari despre aceasta impozitare a pensiilor. Se va plati pentru suma ce depaseste 740 lei sau pentru toata pensia? Eu am o pensie de 754 lei, voi plati ... (vezi toată discuția)
Modul de calcul al cass - pensie ContSters61465 ContSters61465 PENTRU A EVITA ANUMITE ABUZURI ,CARE AU INCEPUT SA APARA VA ARATAM UN MOD DE CALCUL IN CONFORMITATE CU ART.5 DIN OUG 107/2010: -EX.PENTRU O PENSIE -VENIT ... (vezi toată discuția)
Retinerea cass in cazul pensiilor mai mari de 740 lei ruxyradu ruxyradu Buna ziua, as dori sa stiu daca, intr-adevar, cota CASS de 5.5% se va aplica INTREGII sume a pensiilor mai mari de 740 lei. Daca da, pensionarii cu pensii ... (vezi toată discuția)