avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drept vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drept vizita

buna ziua,
din punct de vedere legal este corect ca un copil de pana in 2 ani (este incredintat mamei in urma divortului),celalalt parinte are drept de vizita doar cateva ore fara a-l putea lua in weekend/vacante pana la implinirea varstei de 5ani?
Cel mai recent răspuns: adi_2010 , utilizator 18:47, 1 Iulie 2011
silviaclass a scris:

buna ziua,
din punct de vedere legal este corect ca un copil de pana in 2 ani (este incredintat mamei in urma divortului),celalalt parinte are drept de vizita doar cateva ore fara a-l putea lua in weekend/vacante pana la implinirea varstei de 5ani?


Puteti solicita modificarea programului de vizitare minor, daca acesta va fi/este, in concordanta cu interesul superior al minorului.
Legea nu prevede expres varsta insa se prezuma faptul ca minorul avand o varsta frageda are nevoie de ingrijirea permanenta a mamei .Acum este mai dificil insa ppe la 3-4 ani puteti face o noua actiune iar instanta este posibil sa vi-l dea si la domiciliul dumneavoastra dar tot cateva ore pe saptamana ,depinde de fiecare caz in parte ,probe .
Depinde de multi factori. Nu este o regula.
Copilul meu de 4 ani jumate, care nu a stat niciodata cu tatal biologic (nu am fost casatoriti, nu am locuit impreuna), poate sta cu acesta 2 saptamani in vacanta de vara, o saptamana in cea de iarna, etc.
Depinde de ceea ce cereti, de probele aduse, de ancheta sociala, etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model program vizitare minor cristigibraltar cristigibraltar Buna ziua! Am nevoie de un model program vizitare minor standard,cine ma poate ajuta? (vezi toată discuția)
Drept de a petrece timp cu copilul Mihai2017 Mihai2017 Buna ziua, Suntem divortati, locuim in orase diferite la distante de aproximativ 300 km si avem un copil de 2 ani. In acest moment nu a putut fi ... (vezi toată discuția)
Program vizita minor total aberant !!! cornelyu cornelyu Buna Ziua, Va rog, ce parere aveti despre urmatoarea decizie a unei instante in ceea ce priveste programul de vizita cu copilul ? \\" ... dupa urmatorul ... (vezi toată discuția)