Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drept vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drept vizita

buna ziua,
din punct de vedere legal este corect ca un copil de pana in 2 ani (este incredintat mamei in urma divortului),celalalt parinte are drept de vizita doar cateva ore fara a-l putea lua in weekend/vacante pana la implinirea varstei de 5ani?
silviaclass a scris:

buna ziua,
din punct de vedere legal este corect ca un copil de pana in 2 ani (este incredintat mamei in urma divortului),celalalt parinte are drept de vizita doar cateva ore fara a-l putea lua in weekend/vacante pana la implinirea varstei de 5ani?

Puteti solicita modificarea programului de vizitare minor, daca acesta va fi/este, in concordanta cu interesul superior al minorului.
Legea nu prevede expres varsta insa se prezuma faptul ca minorul avand o varsta frageda are nevoie de ingrijirea permanenta a mamei .Acum este mai dificil insa ppe la 3-4 ani puteti face o noua actiune iar instanta este posibil sa vi-l dea si la domiciliul dumneavoastra dar tot cateva ore pe saptamana ,depinde de fiecare caz in parte ,probe .
Depinde de multi factori. Nu este o regula.
Copilul meu de 4 ani jumate, care nu a stat niciodata cu tatal biologic (nu am fost casatoriti, nu am locuit impreuna), poate sta cu acesta 2 saptamani in vacanta de vara, o saptamana in cea de iarna, etc.
Depinde de ceea ce cereti, de probele aduse, de ancheta sociala, etc.