Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... model program vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

model program vizitare minor

Buna ziua! Am nevoie de un model program vizitare minor standard,cine ma poate ajuta?
- Tatăl îl poate lua pe minor din domiciliul mamei o dată la două săptămâni, respectiv în săptămânile 1 şi 3 ale fiecărei luni, de vineri ora 18.00 până duminică ora 18.00;
- 30 de zile în fiecare vacanţă de vară, în perioada 15 iunie – 15 iulie;
- 7 zile din vacanţa de iarnă, respectiv în anii impari, în perioada 22 decembrie – 28 decembrie, iar în anii pari, în perioada 29 decembrie – 4 ianuarie;
- 4 zile din vacanţele din timpul sărbătorilor de Paşte.
Si puteti cere si cateva ore in timpul saptamanii ca sa va vedeti copilul mai des. O pauza de 2 saptamani nu e deloc benefica minorului. Asa insa in timpul verii puteti sa-l luati si sa-l duceti in parc sau iarna sa faceti lectiile cu el.
In plus, nu uitati de zilele libere legale, 1 mai, 1 decembrie, etc. Ar trebui sa primiti jumatate din ele.
Depinde si de unde locuiti fata de minor. Am niste prieteni care au stabilit in programul de divort ca week-end-ul tatalui sa inceapa de joi, nu de vineri.
When, utilizator