Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintarea minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintarea minorului

judecatoria sect 1 bucuresti in numele legii dispune: INCREDINTAREA MINORULUI.......NASCUT LA DATA DE.....SPRE CRESTERE SI EDUCARE RECLAMANTEI;
OBLIGA PARATUL LA PLATA UNEI CONTRIBUTII DE INTRETINERE PE SEAMA MINORULUI DE....RON, , DE LA DATA INTRODUCERII ACTIUNII PANA LA MAJORATUL MINORULUI SAU LA NOI DISPOZITII.
STABILESTE, IN FAVOAREA PARATULUI, UN PROGRAM DE VIZITARE AL MINORULUI DUPA CUM URMEAZA:
-2 SAPTAMANI IN TIMPUL VERII
-ALTERNATIV, UN AN DE CRACIUN, UN AN DE PASTE
-2 WEEKEND-URI PE LUNA, PRIMUL SI AL TREILEA, DE VINERI ORA 18 PANA DUMINICA ORA 18.00
DISJUNGE CAPATUL DE CERERE PRIVIND PARTAJUL BUNURILOR COMUNE, FIXAND TERMEN DE JUDECATA LA DATA DE......CII FAM, CU CITAREA PARTILOR. CU APEL IN 30 DE ZILE DE LA COMUNICARE.
*In acest context vizita tatalui reprezinta luarea de catre acesta a minorului la domiciliul sau si petrecerea timpul impreuna cu acesta?
*pot scoate copilul din tara pe termen scurt, in Bulgaria, intr-un week-end ?
nu-l poate scoate din tara fara acordul dvs ca va este incredintat., a a...daca e mama cea care vrea sa-l scoata da,dar tot va treb o procura de la tata chiar daca e incred ei
Cristina Voicu, Avocat
HOTARAREA ESTE DEFINITIVA SI IREVOCABILA IN FAVOAREA MAMEI. ACEASTA VREA SA IL SCOATA DIN TARA IN WEEK-END.
SE POATE?
crisv a scris:

nu-l poate scoate din tara fara acordul dvs ca va este incredintat.

dar il poate lua la el acasa in perioadele stipulate in hotararea judecatoreasca
ancasandu06 a scris:

HOTARAREA ESTE DEFINITIVA SI IREVOCABILA IN FAVOAREA MAMEI. ACEASTA VREA SA IL SCOATA DIN TARA IN WEEK-END.
SE POATE?

da, mama poate in week endurile in care nu este dat in grija tatalui
VA MULTUMESC SI VA DORESC SUCCES IN ACTIVITATILE DVS!