Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare avans in caz de faliment
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare avans in caz de faliment

Daca se incheie un antecontract de vanzare cump pt un imobil ce urmeaza a fi construit, cum ar putea cumparatorul sa evite pierderea avansului dat in cazul unui faliment al vanzatorului? Ce anume ar trebui trecut in antecontract?
Constructorul-vanzator ar trebui sa aiba incheiata o asigurare pentru acest risc. Din pacate, aceasta posibilitate este pusa in practica f. rar.
Dvs. ati putea solicita inserarea acestei prevederi in contractul de construire si, ulterior, sa vi se puna la dispozitie si o copie dupa contractul de asigurare. Puteti conveni, de asemenea, sa suportati dvs. costul acestei asigurari si sa fiti protejat de un eventual faliment al constructorului-vanzator.