Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Constructie din osb la tara ( grajd, garaj , magazie ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Constructie din osb la tara ( grajd, garaj , magazie etc.)

Doresc sa stiu daca construiesc la tara un grajd sau o magazie din osb imi trebuie autorizatie de constructie si daca da la cat se ridica costurile pentru a obtine toate cele necesare . va multumesc
Pt. orice constructie va este necesara autorizatia de construire. Acestea fiind anexe gospodaresti, au nevoie de mai putine avize decat o constructie propriu zisa. Cereti cerificat de urbanism si vedeti ca o sa va scrie conditiile de amplasare, printre altele, si de materiale folosite.Categoric va trebuie un mic proiect si va va trebui aprobarea de la protectia mediului(pe care o va lua proiectantul si care costa 1000 lei-si care este obligatorie), proiectul va costa si el-depinde de proiectant si apoi va costa si autorizatia care va fi % din val.proiectului.
Saracul stat!!!!!
Aviz mediu=100 lei. Taxa autorizatie constructie=0,5% din valoarea constructiei.