Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Construcție magazie pe teren fără PUZ
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Construcție magazie pe teren fără PUZ

Salutare! De curând am achiziționat un teren extravilan pe care doresc să îmi construiesc o casă. Acum am inceput procesul de introducere in intravilan prin PUZ care am înțeles că durează de la 6 luni la un an. Întrebarea este dacă construiesc o magazie de unelte pe teren (din lemn fără fundație) până ies toate avizele , este vreo problemă?
Ca sa construiti o magazie de unelte chiar si fara fundatia aveti nevoie de autorizatie de construire. Daca construiti aceasta magazie fara a detine autorizatie riscati o amenda incepand de la 1.000 de lei.
Este necesar autorizatia de construire si la constructiile provizorii si fara fundatie.
Asta din punct de vedere juridic.

Din punct de vedere practic, nu cred ca cineva se va baga in seama daca construiti o magazie amarata din OSB :)