Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Hotararea de Guvern nr. 261/2001, modificare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Hotararea de Guvern nr. 261/2001, modificare

Buna ziua,

As dori si eu sa stiu daca HG 261/2001 privind locurile de munca cu conditii deosebite , la grupa de munca a 2-a, s-a modificat intre timp perioada de 3 luni la an asa cum s-a intamplat in cazul grupei 1 din cele 6 luni la an ramanand doar 4 luni .

Va multumesc frumos !
Din 01.04.2001 nu mai exista grupele I-a si aII-a,ci conditii speciale si deosebite de munca.Cei care au lucrat in conditii speciale nu au pierdut nimic.
Cei care au lucrat in conditii speciale nu au pierdut nimic.

Cei care au lucrat in conditii speciale si unitatea a luat aviz de incadrare in conditii speciale. Cei care au lucrat in gr. 1 (turnatorii, otelarii) dar fabrica s-a inchis si nu a mai avut cine solicita avize de incadrae in conditii speciale sunt nedreptatiti (discriminati fata de cei din unitati identice aflate in activitate) prin incadrarea in conditii deosebite.

Chiar dca nu s-au inchis,raman nedreptatiti.Ex.La CFR Calatori si Marfa doar poz.13,mecanicii si mecanicii ajutori de locomotiva au primit acest aviz,restul personalului care raspundeau de siguranta circulatiei,nu.