avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... De ce este atat de temut examenul de cunostinte de ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

De ce este atat de temut examenul de cunostinte de drept la admitere INM?

Buna ziua! Am citit si eu tematica si bibliografia de examen pentru admitere INM si din ce scrie acolo pare mult mai putin de invatat decat la licenta la Drept de exemplu... atunci care este de fapt problema cu examenul de cunostinte de drept la admiterea in INM? :O
Cel mai recent răspuns: phelippa , utilizator 21:38, 15 August 2011
uita-te pe grilele (nu pe cele din iarnă 2011) din agust 2008,2009,2010 si fa-ti o părere despre gradul de dificultate...apoi, dacă spui că sunt accesibile, atunci spor la invăţat....mă tem, că ponderea intrebărilor in care poti sta cu tratatele in fată şi nu o să răspunzi corect este suficient de mare.... deci nu conteză bibliografia vastă sau nu, ci gradul d dificultate al intrebărilor...administrează-ţi testul din august 2010 rezolvă şi consultă baremul....apoi mai discutăm
tot secretul greutatii este ca sunt 100 de intrebari, relativ putin timp la dispozitie sa le citesti de 2 ori si sa gandesti raspunsul si faptul ca pot fi mai multe variante de raspuns. e foarte usor sa gresesti raspunsurile...mai usor decat pare la prima vedere. totusi nu e imposibil. toata chestia e sa inveti dumnezeieste materia din bibliografie
Cum nu e timp? Nu sunt 4 ore?? Si daca stii perfect materia care ti se cere ce ar putea ridica gradul de dificultate? Sunt introduse intrebari capcana?
raspunsul la intrebarea il poti afla singură accesând site-ul INM-ului şi să te uiti pe grilele din vara anilor 2008 2009,2010,... apoi fiecare cum apreciză că este pregătit...
dar la examen majoritatea se duc cu materia învăţată şi asta "nu-i împiedică să nu treacă de 4,50" , concluzionând susţin că este foarte greu de intrat chiar cu toată materia insuşită....te rog dă curs indrumărilor mele si vezi grilele care s-au dat anii anteriori ( numai cele de admitere in INM care se dau in vară şi nu cele de admitere in magistratură)...
Mai bine lasa-ti-l sa creada ca sunt foarte usoare, sper ca toti candidatii sa creada ca sunt intrebari usoare :yeah:

Alte discuții în legătură

Carti admitere magistratura! djems304 djems304 Sunt nou pe acest forum, proaspat absolvent de drept, si m-ar interesa si pe mine ce carti as avea nevoie pentru a invata in vederea sustinerii examenului la ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2011 ContSters89182 ContSters89182 Stiu ca e cu o zi mai devreme, dar....;) hai sa-l demaram. Topicul, adica. De postat, eu zic ca de maine:) , dupa afisarea baremului din inm 2010. (vezi toată discuția)
Dupa ce coduri invatati pt admitere inm? ContSters14151 ContSters14151 Buna. Anul acesta voi sustine examenul de admitere la INM si sunt foarte stresata, mai ales ca am apucat sa invat tot codul la procedura penala si aseara cand ... (vezi toată discuția)