avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

buna seara. am si eu o intrebare in legatura cu taxa auto de prima inmatriculare. am cumparat un opel corsa din 1994 cu motor de 1195 cc euro 2 si as vrea sa stiu cat mar ajunge taxa cu tot ce trebuie sa o inscriu pe numele meu daca se poate va rog frumos. multumesc
Cel mai recent răspuns: Vasile Văcariu , Consilier juridic 23:32, 7 Iulie 2011
dupa calculul facut pe site ul www.mfinante.ro taxa de poluare ar fi aproximativ 405 eur (1730 lei). Nu este o taxa fixa insa cam aceasta ar fi suma de plata pentru euro 2 la motorizarea ce o aveti.
Linkul de mai jos va poate ajuta cu calculul pentru taxa de poluare ce urmeaza sa o achitati la autoturismul dvs:


[ link extern ]
Ultima modificare: Duminică, 3 Iulie 2011
Oana Macovei, Avocat
taxa la rar- aproximativ 1200 lei
taxa cec - 37 lei
asigurare pe 6 luni- aproximativ 150 lei
taxa de inmatriculare primarie - 52 lei
numere : normale 40 lei,preferentiale 85 lei
La toate acestea mai adaugi traducerea documentelor necesare (aproximativ 60 lei) si taxa de mediu
buna. am si eu o intrebare. aceasta taxa de poluare se plateste si pentru inmatricularea provizorie? mersi
Pt. a lua numere rosii (provizorii) nu se plateste decat : la Cec 13 lei,la Primarie 8 lei,taxa de numere rosii 45 lei,si asigurarea pt o luna.Cam astea sunt taxele care se platesc.
mersi mult.
dar pot sa obtin numere provizorii pentru 90 de zile sau maxim 30?

Alte discuții în legătură

Pot obtine numere rosii? daniel_gl_84 daniel_gl_84 Buna ziua, intrebarea mea este referitoare la numerele provizorii , si anume: pot obtine inca un set sau poate mai multe (cat timp tine procesul)de numere ... (vezi toată discuția)
Taxa auto/ 2012 Dg_Marian Dg_Marian Buna ziua! Intentionez sa cumpar o masina care are prima inmatriculare in anul 1993, in Romania, actualul proprietar a cumparat-o in anul 2010, eu, platesc ... (vezi toată discuția)
Numere provizorii pentru autovehicule barbone_2006 barbone_2006 Buna ziua. Am cumparat un autoturism adus din Belgia pt care taxa de poluare ar fi de \"numai\" 6000 de euro. M-am hotarat sa dau statul in judecata pe ... (vezi toată discuția)