Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

buna seara. am si eu o intrebare in legatura cu taxa auto de prima inmatriculare. am cumparat un opel corsa din 1994 cu motor de 1195 cc euro 2 si as vrea sa stiu cat mar ajunge taxa cu tot ce trebuie sa o inscriu pe numele meu daca se poate va rog frumos. multumesc
dupa calculul facut pe site ul www.mfinante.ro taxa de poluare ar fi aproximativ 405 eur (1730 lei). Nu este o taxa fixa insa cam aceasta ar fi suma de plata pentru euro 2 la motorizarea ce o aveti.
Linkul de mai jos va poate ajuta cu calculul pentru taxa de poluare ce urmeaza sa o achitati la autoturismul dvs:

[ link extern ]
Oana Macovei, Avocat
taxa la rar- aproximativ 1200 lei
taxa cec - 37 lei
asigurare pe 6 luni- aproximativ 150 lei
taxa de inmatriculare primarie - 52 lei
numere : normale 40 lei,preferentiale 85 lei
La toate acestea mai adaugi traducerea documentelor necesare (aproximativ 60 lei) si taxa de mediu
buna. am si eu o intrebare. aceasta taxa de poluare se plateste si pentru inmatricularea provizorie? mersi
Pt. a lua numere rosii (provizorii) nu se plateste decat : la Cec 13 lei,la Primarie 8 lei,taxa de numere rosii 45 lei,si asigurarea pt o luna.Cam astea sunt taxele care se platesc.
mersi mult.
dar pot sa obtin numere provizorii pentru 90 de zile sau maxim 30?