avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM

Buna ziua!

Modelul cadru al CIM cuprinde clauze pentru mai multe situatii(termen nedeterminat/determinat, timp de munca cu norma intreaga/partiala etc.). Intrebarea mea este daca se pot scoate acele caluze care nu se aplica in situatia unui caz concret?(deci sa nu mai fie pct. 1 si 2, ci doar H. Durata muncii, cu paragraful care se aplica: O fractiune de .... )

Nu sunt inspector de personal, dar din nevoie trebuie sa ma ocup si de acest aspect... Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:09, 4 Iulie 2011
Modelul este unul cadru. Adaptati-l situatiilor concrete dar, fie ca este pct. 1 sau 2, trebuie sa contina si paragrefele aferente, lit. a, b, respectiv a, b, c. Astfel veti avea 2 CIM-uri tipizate: CIM cu norma intreaga, CIM cu fractiune de norma.
Cel mai bine este sa subliniati, boldati situatia in care va aflati, fara sa stergeti din modelul cadru si fara sa modificati numerotarea.
Eu va sfatuiesc sa completati numai situatiile care vi se potrivesc, sa barati cu linie acele situatii care nu va sunt aplicabile, lasind insa forma contractului cadru asa cum este stabilita prin anexa la Ordinul Ministrului muncii si solidaritatii sociale nr.64/2003- modificata prin Ordinul 1616/0.06.2011 (M.Of. - Partea I, nr.415/14.06.2011)
Va multumesc pentru raspunsuri.
Din Ordinul 64/2003, modificat cu Ordinul 1616/2011 eu am priceput ca CIM trebuie sa cuprinda "elementele prevăzute în modelul-cadru", si nu trebuie neaparat mentinuta numerotatia aplicata de ei, sau acele paragrafe care se refera la alte situatii ale unor elemente care nu se aplica... elementele fiind titlurile literelor mari(partile, obiectul, durata, etc.).

Eventual, ar fi binevenita opinia unui jurist...
Oricum, va multumesc mult!
Ati retinut corect ... in c.i.m. puteti mentine numai mentiunile corespunzatoare situatiilor la care se aplica si nu mai trebuie sa mentineti si celelalte mentiuni care nu se aplica situatiei dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordin nr 1616 din 02.06.2011 consela consela ORDIN 1616/2011 In conditiile aplicarii ordinului 1616/02.06.2011 publicat in Monitorul Oficial partea I nr 415 din 14.06.2011 la contractele de munca ... (vezi toată discuția)
Modificari ale modelului - cadru contract individual de munca leuca_luminita leuca_luminita S-a modificat OMMFPS 64 / 2003 pentru aprobarea modelului-cadru al contractului individual de munca http://www.itmtimis.ro/noutatisite.pdf (vezi toată discuția)
Model cadru cim Dita88 Dita88 care este model modru ptr CIM in 2014? conform carei legi? (vezi toată discuția)