Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant la 30 iunie 2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant la 30 iunie 2011

Buna ziua!
Aveti idee,se mai depune bilant la 30.06.2011 pentru toate firmele?
Imi puteti da si mie legea?
Toti agentii economici, indiferent de forma de proprietate sau de organizare au obligatia de a intocmi raportari contabile la data de 30.06.2011, exceptie facand societatile care in anul 2010 au inregistrat cifra de afaceri sub echivalentul in lei a 35000 euro. Aceasta prevedere este valabila incepand cu 01.01.2011 si este reglementata de OMFP 2869/2010. Raportarile se vor depune pana la data de 15.08.2011, cel mai tarziu.
Apropo de aceasta chestiune , vreau sa va aduc in atentie un aspect :

legea contabilitatii , republicata si modificata :
(1^1)Persoanele care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat cifra de afaceri netă sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro şi totalul activelor sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro pot opta pentru un sistem simplificat de contabilitate, aprobat prin ordin al ministrului finanţelor publice.

omef 2869 :
Art. IV
Începând cu data de 1 ianuarie 2011, entităţile care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro nu mai depun la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice raportări contabile în cursul exerciţiului financiar. Pentru determinarea plafonului cifrei de afaceri se utilizează cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României, valabil la data încheierii exerciţiului financiar precedent.

In legea conta , se prevede posibilitatea optiunii .
Daca aceasta optiune nu se exercita , atunci, pe cale de consecinta , cei care nu au exercitat-o vor utiliza in continuare regl conta directiva IV si vor depune rap. contabile semestriale, vor utiliza planul de conturi de acum si nu vor trece la conta simplificata .

Pana la aceasta data , posibilitatea optiunii nu este reglementata.
Omef 2869 , dupa cum imi suna mie acel articol, imi pare cam obligatoriu, adica nu prea mai e loc de optiune .

Deci ?

Personal, sper sa cada acea modificare la legea conta care prevede posibilitatea optiunii si mai sper sa nu se voteze conta simplificata .

Am avea trei tipuri de contabilitati ( ma refer la cele uzuale )
- conta in partida simpla
- conta simplificata , acel plan nou de conturi publicat in proiect in momentul de fata ( care e mult diferit de cel utilizat acum )
- conta , sa-i zic normala, cea cu care lucram acum .

Nu e cam mult ?
Cum se vor centraliza datele la nivel national , avand trei unitati de masura diferite pentru aproximativ aceleasi notiuni ?

Ca sa nu mai spun de situatia aproape amuzanta in care va trebui sa stam cu ochii pe cifra de afaceri , ca daca se face 35.oo1 euroi, trebbuie sa se treaca la conta normala .

Si imi este neclar: o firma infiintata in 2011 depune sau nu?

Eu cred ca da, dar as vrea sa stiu si parerea dvs.
Magda Staicu a scris:

Ca sa nu mai spun de situatia aproape amuzanta in care va trebui sa stam cu ochii pe cifra de afaceri , ca daca se face 35.oo1 euroi, trebbuie sa se treaca la conta normala .

sigur ca e amuzanta situatia, chiar comica... ca si aia de "scot" asa ceva...
... niste copy/paste din aiurelile fmi-ului, care n-au nicio treaba cu ce e aici...
... cica asa "sprijina imm-urile", "crearea de noi locuri de munca", "mediu de afaceri":stunned:
... niste comici!:))
Nu se mentioneaza clar acest lucru,dar si eu cred ca aceste societati infiintate in 2011 vor depune bilant!