Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bilant la 30.06.2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bilant la 30.06.2011

Buna ziua,

Singura conditie pe care trebuie s-o indeplineasca societatile pentru a nu depune bilant la 30.06.2011 este sa aiba cifra de afaceri sub 35000 euro? Sau si sa aiba totalul activelor sub 35000 euro?

Multumesc frumos
Nu . Doar treaba cu sub 35 000 euroi, echivalent in lei la cursul de schimb BNR din 31 decembrie 2010.
Revin cu o corectura si cu scuze de inexactitatea initiala: "Persoanele juridice care in exercitiul financiar precedent au inregistrat cifra de afaceri neta sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro si totalul activelor sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro pot opta pentru sistemul simplificat de contabilitate, aprobat prin prezentul ordin." (extras din ordinul 2239 din 2011.
george_neagu a scris:

Revin cu o corectura si cu scuze de inexactitatea initiala: "Persoanele juridice care in exercitiul financiar precedent au inregistrat cifra de afaceri neta sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro si totalul activelor sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro pot opta pentru sistemul simplificat de contabilitate, aprobat prin prezentul ordin." (extras din ordinul 2239 din 2011.

Prima oara ati raspuns bine =D>

A doua oara... :(

Nu depun bilant la 30.06.2011 doar firmele care la sfarsitul anului 2010 au o cifra de afaceri mai mica de 35.000 de euro(indiferent ce valoare au activele pe care le detin) - OMFP 2869/2010 art. IV.

Art. IV. - Începând cu data de 1 ianuarie 2011, entităţile care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro nu mai depun la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice raportări contabile în cursul exerciţiului financiar. Pentru determinarea plafonului cifrei de afaceri se utilizează cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României, valabil la data încheierii exerciţiului financiar precedent.

Doar in cazul aplicarii sistemului contabil simplificat, se tine cont si de valoarea activelor, care trebuie sa fie mai mica de 35.000 euro OMFP 2239/2011 art. 2 alin. 1

Art. 2. - (1) Persoanele care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat cifra de afaceri netă sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro şi totalul activelor sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro pot opta pentru sistemul simplificat de contabilitate, aprobat prin prezentul ordin.
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Ordinul MFP 2.239/2011 pentru aprobarea Sistemului simplificat de contabilitate, precizează la art 11 ca firmele cu cifra de afaceri sub 35.000 euro vor putea aplica noile prevederi începând cu situaţiile financiare anuale aferente exerciţiului financiar 2011. Deci anul acest depuneti raportare semestriala .
activsorf a scris:

Ordinul MFP 2.239/2011 pentru aprobarea Sistemului simplificat de contabilitate, precizeazÄ� la art 11 ca firmele cu cifra de afaceri sub 35.000 euro vor putea aplica noile prevederi începând cu situaţiile financiare anuale aferente exerciţiului financiar 2011. Deci anul acest depuneti raportare semestriala .

A nu se confunda criteriile pe baza carora o societate poate opta pentru sistemul simplificat de contabilitate si criteriul pe baza caruia o societate este scutita de obligatia depunerii raportarilor semestriale.

Sunt doua notiuni diferite, legiferate de acte normative diferite, ale caror dispozitii intra in vigoare la date diferite.

Sistemul simplificat de contabilitate
Criterii de incadrare:
- cifra de afaceri neta la sfarsitul anului precedent < 35.000 euro
- totalul activelor la sfarsitul anului precedent < 35.000 euro

Act normativ: OMFP 2239/2011
Intrare in vigoare: 01.01.2012

Art. 2. - (1) Persoanele care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat cifra de afaceri netă sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro şi totalul activelor sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro pot opta pentru sistemul simplificat de contabilitate, aprobat prin prezentul ordin.
Art. 11. - Prevederile prezentului ordin se aplică începând cu situaţiile financiare anuale aferente exerciţiului financiar al anului 2011.

Raportarile semestriale
Criterii de incadrare:
- cifra de afaceri neta la sfarsitul anului precedent < 35.000 euro

Act normativ: OMFP 2869/2010
Intrare in vigoare: incepand cu data de 01.01.2011

Art. IV. - Începând cu data de 1 ianuarie 2011, entităţile care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro nu mai depun la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice raportări contabile în cursul exerciţiului financiar.
Art. VI. - Prezentul ordin intră în vigoare începând cu situaţiile financiare anuale, respectiv situaţiile financiare anuale consolidate aferente exerciţiului financiar 2010, cu excepţia prevederilor art. I pct. 9, art. II pct. 1-4 şi 7, art. III şi IV, care intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2011.

Act normativ: OMFP 2234/2011
Intrare in vigoare: incepand cu data de 07.07.2011

Art. 1. - (2) Sistemul de raportare contabilă la 30 iunie 2011 a operatorilor economici prevăzut la alin. (1) se aplică de persoanele care aplică Reglementările contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene, parte componentă a Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 3.055/2009, cu modificările şi completările ulterioare, şi care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri peste echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro, denumite în continuare în înţelesul prezentului ordin entităţi.

Ana Muntianu, Consultant fiscal