Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata functionari publici din proiecte finantate din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata functionari publici din proiecte finantate din fonduri externe

Functionarii publici, care sunt si mamageri de proiect, sau ocupa diverse alte functii in cadrul unui proiect (asistenti, ofiter tehnic..etc), derulat prin institutia unde lucreaza, au dreptul la plata orelor lucrate pe proiect?
Specific, ca activitatile prestate in cadrul proiectelor sunt reflectate corespunzator in cuprinsul fisei postului, iar in Normele privind aplicarea preved.L285/2010, respectiv punctul 5 este explicata procedura de plata a persoanelor care isi desfasoara activitatea in cdrul unei echipe de proiect, probabil facandu-se referire doar la personalul platit din fonduri publice , nu si functionari.E posibil sa imi fi dat singura raspunsul, insa asi dori mai multe lamuriri, legate de corectitudinea de plata si in spiritul legii, a functionarilor care lucreaza si pe proiecte.
si pe mine ma intereseaza mai mult actele care se fac pentru ca banii sa ramina in buzunarul nostru, sa nu gaseasca motiv curtea de conturi