avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insarcinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insarcinata

As dori si eu daca se poate o informatie ....

Daca sunt in concediu paternal si raman insarcinata din nou in ultima parte a concediului merg la munca doar 2 3 luni Intrebarea mea este : Pot sa mai intru in concediu paternal , sau e nevoie sa am 12 luni


Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:34, 6 Iulie 2011
=D>
De ce intra mama in concediu paternal??? Ce este concediul paternal?!
Daca sunteti tatal, cum ramaneti insarcinata?
Buna seara!
Fara probleme ...dar in concediu pre/post natal...doar in cazul in care veti ramane insarcinata!
O seara buna!
Legea 210/1999
ART. 1
(1) Concediul paternal se acorda in conditiile prevazute de prezenta lege, in scopul de a asigura participarea efectiva a tatalui la ingrijirea noului-nascut.
(2) Tatal copilului nou-nascut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucratoare, in conditiile prevazute de prezenta lege.
elena138 a scris:

=D>
De ce intra mama in concediu paternal??? Ce este concediul paternal?!
Daca sunteti tatal, cum ramaneti insarcinata?





MIIIIIiiii de scuze vroeam sa scriu maternal dar ma gadeam la mine si am scris paternal

Deci ar trebui sa sune cam asa


As dori si eu daca se poate o informatie ....

Daca sotia in concediu maternal si ramane insarcinata din nou in ultima parte a concediului merge la munca doar 2 3 luni Intrebarea mea este : Poate sa mai intre in concediu maternal , sau e nevoie sa aiba 12 luni la munca din nou


Multumesc anticipat

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Sustin cele spise de @pneag........
Pot beneficia .....
- alti asigurati: asociati, administratori, membrii ai asociatiilor familiale in conditiile art. 1 alin. (2) din O.U.G. nr. 158/2005.
-asigurati in baza contractului de asigurare pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate;
O seara buna!
Ultima modificare: Luni, 4 Iulie 2011
ContSters203313, utilizator

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil comandiana84 comandiana84 Buna ziua..Am si eu o intrebare: tatal poate intra in CCC incepand cu data nasterii copilului sau trebuie sa astepte sa treaca cele 42 de zile? Tin sa ... (vezi toată discuția)
Concediul pentru cresterea copilului Roman Istvan Roman Istvan Buna ziua, Mi as interesa daca un barbat, care deja a beneficiat odata concediul de cresterea copiilor, iar dupa trei luna de zile (cand si a murit copilul) ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil adriana_m1981 adriana_m1981 Buna ziua! Doresc sa va intreb daca abia m-am angajat si nu o sa am 12 luni de munca la nasterea copiilui. Poate sa intre tatal copilui in paternal, iar eu sa ... (vezi toată discuția)