avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie copil

Buna ziua! Doresc sa va intreb daca abia m-am angajat si nu o sa am 12 luni de munca la nasterea copiilui. Poate sa intre tatal copilui in paternal, iar eu sa ma intorc la munca.
Iar dupa ce fac 12 luni de munca in ultimele 24 luni sa cer eu partenal? Este posibil?
Ultima modificare: Miercuri, 27 Ianuarie 2021
adriana_m1981, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:53, 28 Ianuarie 2021
Buna ziua,
Concediul maternal ( pre si post natal) se poate acorda doar mamei.
Tatal poate intra in Concediul pentru Crestere Copil, CCC, imediat dupa nastere, daca doreste asta si mama nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de Concediul maternal.

Pentru a beneficia de concediul maternal trebuie sa aveti un stagiu minim de cotizare de 6 luni din ultimele 12, anterior lunii in care beneficiati de acesta.
Pentru CCC stagiul minim de cotizare este de 12 luni din ultimele 24 inainte de nastere.

Ce ocupatie ati avut inainte de a va angaja?
Ultima modificare: Miercuri, 27 Ianuarie 2021
Ionut.ion, utilizator
Nu am activat in campul muncii pana acum. Cand voi naste voi avea maxim 8 luni de cotizatie.
Ma gandeam daca dupa concediile pre si post natal ma pot intoarce la munca pentru 4 luni facand astfel 12 luni si apoi sa cer CCC.
Este posibil? Multumesc anticipat pentru raspuns

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Concediul maternal ( pre si post natal) se poate acorda doar mamei.
Tatal poate intra in Concediul pentru Crestere Copil, CCC, imediat dupa nastere, daca doreste asta si mama nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de Concediul maternal.

Pentru a beneficia de concediul maternal trebuie sa aveti un stagiu minim de cotizare de 6 luni din ultimele 12, anterior lunii in care beneficiati de acesta.
Pentru CCC stagiul minim de cotizare este de 12 luni din ultimele 24 inainte de nastere.

Ce ocupatie ati avut inainte de a va angaja?

Trebuie sa aveti minim 12 luni in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului.
Puteți face socoteala in asa fel încât s va luati concediul maternal aveti cele 6 luni minim necesare de cotizare si sa continuati cu acesta dupa nastere... ( sa zicem ca o sa beneficiati de 30 de zile de concediu prenatal si restul de 96 le puteti lua dupa nastere, cu sunteti obligata sa împărțiți cele 126 de concediu maternal in două).
La sfarsitul concediului maternal o sa trebuiasca sa reveniti la munca si tatal poate aplica pentru CCC sau stimulent, daca nu doreste sa rămână in CCC- Concediu Crestere Copil.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti cum sa beneficiati de indemnizatia CCC .... se iau in considerare minim 12 luni dinaintea nasterii copilului si nu ulterior acestei date.

... nu o sa am 12 luni de munca la nasterea copiilui.
Ultima modificare: Joi, 28 Ianuarie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tata,in concediu paternal? laurentiusergiu_33 laurentiusergiu_33 Daca sotia nu are serviciu,in ce masura,la nasterea copilului,tatal poate beneficia de concediu paternal?Va multumesc. (vezi toată discuția)
Insarcinata Utu2010 Utu2010 As dori si eu daca se poate o informatie .... Daca sunt in concediu paternal si raman insarcinata din nou in ultima parte a concediului merg la munca doar ... (vezi toată discuția)
Cum as putea beneficia de bani de maternitate? Andreea550 Andreea550 Buna ziua, sunt insarcinata in luna a 4a si as dori sa stiu daca mai pot face ceva . am lucrat in strainatate 5 luni din ferbuarie pana in iunie si am venit in ... (vezi toată discuția)