Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua..Am si eu o intrebare: tatal poate intra in CCC incepand cu data nasterii copilului sau trebuie sa astepte sa treaca cele 42 de zile? Tin sa mentionez ca mama lucreaza dar nu are 6 luni de munca,inplineste 6 luni abia pe 10 ianuarie..
1. Daca mama copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) atunci tatal poate beneficia de CCC incepand cu data nasterii copilului.

2. Daca mama indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu de maternitate atunci tatal va putea beneficia de CCC dupa ce se termina concediul de maternitate dar nu mai devreme de a 43-a zi de la nasterea copilului.

3. Pentru a beneficia de concediu de maternitate mama trebuie sa aiba cel putin o luna lucrata in ultimele 12 luni inainte de luna in care intra in concediul de maternitate.
Multumesc..As mai avea o intrebare : Cele 15 zile libere de care beneficiaza tatal la nasterea copilului se pot lua imediat incepand cu ziua nasterii copilului?
1. Banuiesc ca va referiti la concediul paternal de 5 + 10 zile lucratoare prevazut de Legea 210/1999:

Art. 1. -
(1) Concediul paternal se acordă în condiţiile prevăzute de prezenta lege, în scopul de a asigura participarea efectivă a tatălui la îngrijirea noului-născut.
(2) Tatăl copilului nou-născut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucrătoare, în condiţiile prevăzute de prezenta lege.

Art. 2. -
(1) În cazul în care titularul dreptului la concediu paternal este asigurat în cadrul sistemului asigurărilor sociale de stat, el are dreptul la un concediu paternal plătit de 5 zile lucrătoare.
(2) Concediul paternal se acordă la cerere, în primele 8 săptămâni de la naşterea copilului, justificat cu certificatul de naştere al acestuia, din care rezultă calitatea de tată a petiţionarului.
(3) Indemnizaţia pentru concediul paternal se plăteşte din fondul de salarii al unităţii şi este egală cu salariul corespunzător perioadei respective.

Art. 4. -
(1) În cazul în care tatăl copilului nou-născut a obţinut atestatul de absolvire a cursului de puericultură, durata concediului paternal, acordat în condiţiile art. 2, se majorează cu 10 zile lucrătoare.
(2) Tatăl poate beneficia de prevederea cuprinsă la alin. (1) numai o singură dată.

2. Asadar acest concediu paternal se poate lua incepand cu data nasterii copilului dar nu mai tarziu de 8 saptamani de la data nasterii copilului.