Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PREAVIZ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PREAVIZ

Este legal ca unui salariat civil să i se dea preaviz în aceeași zi în care a început concediul medical?
În prealabil persoanei i s-a comunicat în scris faptul că în perioada concediului medical preavizul se suspendă urmând ca acesta să își producă efectele după încetarea stării incapacității temporare de muncă.
Este legal inclusiv mentiunea expresa ca preavizul se suspenda pe perioada concediului medical.
waly_1 a scris:

Este legal ca unui salariat civil să i se dea preaviz în aceeași zi în care a început concediul medical?
În prealabil persoanei i s-a comunicat în scris faptul că în perioada concediului medical preavizul se suspendă urmând ca acesta să își producă efectele după încetarea stării incapacității temporare de muncă.

Emiterea insintarii de preaviz este legala in timpul concediului medical ... este interzisa doar concedierea, cu exceptia situatiilor in care concedierea intervine ca a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.