Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

test de paternitate

buna seara..am o prietena care are o fetita de 7 ani insa pe care tatal nu o recunoaste el fiind casatorit..ar putea fi obligat acest barbat prin lege sa fac un test de paternitate??
Prietena dv.poate introduce o actiune in stabilirea paternitatii la instanta de judecata, si in adrul acesteia va cere efectuarea unui test pri care se va stabili daca este sau nu tatal copilului acel domn.
Multumesc mult pentru raspunsul dat d-le avocat. O zi buna va doresc.
Din pacate nu mai poate face nimic. Termenul de 1 an pentru introducerea actiunii s-a prescris, iar prevederile Legii nr.288/2007 nu se aplica retroactiv. Decizia Curtii Constitutionale nr.1345/2008 admite exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art. II din Legea 2008/2007.
5. La articolul 60, dupa alineatul 3 se introduce un nou alineat, alineatul 4, cu urmatorul cuprins:
„Actiunea apartinand copilului nu se prescrie in timpul vietii acestuia.”
Aceasta prevedere este valabila pentru copii nascuti dupa intrarea in vigoare a Legii 288/2007. Fetita din prezenta speta are 7 ani.