Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conflict cu medic stomatolog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conflict cu medic stomatolog

In Martie 2007 am inceput anumite lucrari stomatologice, printre care si efectuarea unei proteze dentare. Am achitat 1500 ron impartiti dupa fiecare sedinta de tratament, apoi mi s-a spus valoarea lucrarii protetice superioare 4000 ron, ( mi s-a spus ca va fii din ceramica ), am achitat la luarea mulajului 2000 ron restul urmand sa-i achit la finalizarea lucrarii. La finalizarea lucrarii am achitat si diferenta, deci in total 5500 ron, toate aceste sumele-am achitat fara sa mi se dea chitante. In data de 16 Iunie am fost nevoit sa-i cer dentistei sa-mi dea chitante pentru sumele achitate, deoarece vroiam sa obtin un nou credit pentru proteza de jos, insa am observat ca ea nu inregistrase in evidente decat niste sume minore, facandu-mi atunci pe loc chitante pentru sumele achitate. La cateva zile de la montarea partii fixe a protezei, aceasta mi-a cazut, iar apeland la un alt stomatolog din Bucuresti, acesta mi-a spus zambind ca nu este din Ceramica ci din plastic, iar aceasta nu a fost cimentata. Acum aceasta refuza sa-mi dea inscrisuri cu garantia lucrarii si cu privire la specificarea in scris asupara calitatii si tipului de material. Contactand totusi tehnicianul care a realizat lucrarea acesta a recunoscut ca este din palstic deoarece asa a primit comanda de la dentista. Cum pot sa recuperez sumele achitate, si s renunt la lucrarea din plastic, sunt disperat la ora actuala, deoarece pensionar fiind, am facut un credit pentru cei 5500 ron, si ar mai fi trebuit sa mai fac un credit si pentru partea de jos, iar acum stau cu dintii de plastic in buzunar, plus neplacerile cauzate pe parcursul efectuarii lucrarii si ulterior. Multumesc mult.
Poti sesiza :Colegiul Medicilor, Protectia Consumatorului, sau poti cere direct despagubiri in instanta. Dar este recomandabil sa si dovedesti ceea ce sustii .
Dvs. ati mai scris desp[re acest subiect si imi amintesc ca ati primit atunci raspunsuri pertinente, doar sa incepeti sa si puneti in practica ceea ce v-am sugerat, chiar si consultarea unui avocat fara sa il platiti.
Din pacate, constat ca nu ati facut nimic si ca stati cu dintii tot in buzunar; nu putem veni acasa la dvs. sa va convingem sa va luptati pentru rezolvarea problemei pe care o aveti.