Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de maternitate in timpul concediului pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de maternitate in timpul concediului pentru ingrijire copil?

Persoana aflata in concediul pentru ingrijirea copilului beneficiaza de concediu de maternitate in cazul in care este din nou insarcinata?
Daca da, cine plateste aceasta indemnizatie?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
raspunsul este negativ: fiind in concediul de cresterea copilului, contractul de munca este suspendat. dupa ce expira primul concediu de crestere copil, se intra iar in concediu de crestere copil
Cezar augustin Dinu, Avocat
PAS22 a scris:

Persoana aflata in concediul pentru ingrijirea copilului beneficiaza de concediu de maternitate in cazul in care este din nou insarcinata?
Daca da, cine plateste aceasta indemnizatie?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

1. Beneficiaza numai daca CCC pentru primul copil s-a terminat si a revenit la munca.

2. In cazul in care se preconizeaza ca cel de-al doilea copil se va naste in timpul CCC , atunci nu mai intra in concediu de maternitate ... dupa nasterea celui de-al doilea copil se va face cerere de prelungire a suspendarii c.i.m. ca urmare a nasterii celui de-al doilea copil.