Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia - concediu ingrijire copil (preaviz)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia - concediu ingrijire copil (preaviz)

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza cu demisia daca persoana respectiva se afla in concediu ingrijire copil. Angajatorul poate invoca perioada de preaviz?
Multumesc.
Daca un salariat isi da demisia , angajatorul poate renunta sau nu la efectuarea preavizului ...

In speta, trebuie ca persoana respectiva sa-si face cerere de revenire la serviciu si in acelasi timp sa-si depuna demisia. Dupa care angajatorul este cel care decide daca renunta sau nu la preaviz.
Multumesc.
Nu-mi pot da demisia fara sa mai fac cererea de revenire?
In acest caz prin acea cerere de revenire se pierde practic indemnizatia.
Dar nu trebuie sa va dati demisia puteti solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor, situatie in care nu se acorda preaviz ...