avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compensatie in cazul concedierii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compensatie in cazul concedierii

Buna ziua,

Postul meu tocmai a fost restructurat si as vrea sa stiu daca, conform noului cod al muncii, am dreptul la un salariu compensatoriu. Mentionez ca nu avem contract de munca colectiv, iar concedierea nu este una colectiva. Se aplica in acest caz Contractul colectiv de munca la nivel national? Multumesc tare mult
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:32, 6 Iulie 2011
Nu mai exista CCMN. Nu beneficiati daca nu aveti stipulat in CCM aplicabil, RI sau in CIM.
Compania nu are contract colectiv de munca. Ce se intampla in acest caz? Multumesc tare mult
Nu beneficiati daca nu aveti stipulat in CCM aplicabil, RI sau in CIM.

Iledrix a scris:

Buna ziua,

Postul meu tocmai a fost restructurat si as vrea sa stiu daca, conform noului cod al muncii, am dreptul la un salariu compensatoriu. Mentionez ca nu avem contract de munca colectiv, iar concedierea nu este una colectiva. Se aplica in acest caz Contractul colectiv de munca la nivel national? Multumesc tare mult


Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN ... situatie in care salariile compensatorii pot fi acordate numai daca sunt prevazute in documentele mentionate de colegul nostru mai sus sau prin negociere directa cu angajatorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului + concedierea colectiva Fatima Fatima Buna ziua, Am adaugat ambele sectiuni din codul muncii intrucat consider ca se incadreaza urmatoarea situatie in ele. Lucrez intr-o ... (vezi toată discuția)
Contract munca nivel national si salariu compensatoru mon_maria mon_maria Buna ziua. O firma cu 8 salariati, a facut 1 concediere individuala ce nu tine de pesoana salariatului. Este obligata sa plateasca salariu compensatoriu? ... (vezi toată discuția)
Dreptul la plata a minim un salariu compensatoriu in cazul concedierilor pe motive ce nu tin de persoana salariatului 0vidiu83 0vidiu83 Buna ziua, Va aduc la cunostinta urmatoarea situatie: De curand, la firma la care lucrez, s-au facut concedieri colective. Fiecarei persoane concediate i ... (vezi toată discuția)