Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compensatie in cazul concedierii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compensatie in cazul concedierii

Buna ziua,

Postul meu tocmai a fost restructurat si as vrea sa stiu daca, conform noului cod al muncii, am dreptul la un salariu compensatoriu. Mentionez ca nu avem contract de munca colectiv, iar concedierea nu este una colectiva. Se aplica in acest caz Contractul colectiv de munca la nivel national? Multumesc tare mult
Nu mai exista CCMN. Nu beneficiati daca nu aveti stipulat in CCM aplicabil, RI sau in CIM.
Compania nu are contract colectiv de munca. Ce se intampla in acest caz? Multumesc tare mult
Nu beneficiati daca nu aveti stipulat in CCM aplicabil, RI sau in CIM.

Iledrix a scris:

Buna ziua,

Postul meu tocmai a fost restructurat si as vrea sa stiu daca, conform noului cod al muncii, am dreptul la un salariu compensatoriu. Mentionez ca nu avem contract de munca colectiv, iar concedierea nu este una colectiva. Se aplica in acest caz Contractul colectiv de munca la nivel national? Multumesc tare mult

Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN ... situatie in care salariile compensatorii pot fi acordate numai daca sunt prevazute in documentele mentionate de colegul nostru mai sus sau prin negociere directa cu angajatorul.