Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Protectia muncii angajat cu norma intreaga
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Protectia muncii angajat cu norma intreaga

Persoana care se ocupa de protectia muncii trebuie sa aiba contract de munca cu norma intreaga? Multumesc.
Da, de la 01.07.2011, eu am incheiat un contract de prestari servicii cu un PFA autorizat in acest domeniu.
De la 01.08.2011 idem la persoanele cu atributii in REVISAL
ROLYU a scris:

......
De la 01.08.2011 idem la persoanele cu atributii in REVISAL

Unde este reglementata aceasta obligativitate ? .... :hm:
Fii mai clar. Te intereseaza Protectia muncii adica Securitate si sanatate in munca, sau te referi la insp. resurse umane? Daca e a 2 varianta vezi legea H.G. nr.500/2011, referitoare la persoanele ce vor putea sa opereze in programul Revisal actele salariatilor.
Daca te intereseaza protectia muncii, nu e obligatoriu un contract cu norma intreaga. Dar mare grija la numarul de salariati ai firmei respective. Adica timpul prestat in baza unui contract pe per determinata sa-i poata oferi timpul necesar efectuarii instructajului, tematicii, testarilor, etc.
Sau poti face un contract de prestari servicii cu o firma si scapi de multa bataie de cap.
chirchisoiu, utilizator
HG nr.500/2011 nu prevede nicio calitate a persoanei care va completa si transmite REVISAL-ul. ....
Art.2 (5) prevede : Completarea si transmiterea registrului se fac de catre una sau mai multe persoane nominalizate prin decizie scrisa de catre angajator.
Da stiu, obligatia de a avea cursuri de specialitate, era doar in proiectul de lege, in varianta publicata in M.Of. nu mai este prevazuta aceasta obligatie. Am vrut sa fiu cat mai clara pt. d-na Mirela Ionica.