Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Protectia muncii angajat cu norma intreaga
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Protectia muncii angajat cu norma intreaga

Persoana care se ocupa de protectia muncii trebuie sa aiba contract de munca cu norma intreaga? Multumesc.
Persoana care se ocupa de protectia muncii are in prezent contract cu 4 ore/zi iar administratorul societatii ma intreba daca terbuie sa modifice contractul cu norma intreaga. Societatea are 35-40 salariati.

Era doar in proiect de lege care nu s-a publicat.
MIRELAIONICA, utilizator
MIRELAIONICA a scris:

Persoana care se ocupa de protectia muncii are in prezent contract cu 4 ore/zi iar administratorul societatii ma intreba daca terbuie sa modifice contractul cu norma intreaga. Societatea are 35-40 salariati.

Vedeti art.20 alin.2 din Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securităţii şi sănătăţii în muncă nr. 319/2006 care prevede ca : Angajatorul va desemna lucrătorul numai din rândul lucrătorilor cu care are încheiat contract individual de muncă cu normă întreagă

De asemenea , art.23 (3) prevede ca : Începând cu data de 1 iulie 2011, serviciul intern de prevenire şi protecţie trebuie să fie format din lucrători care au contract individual de muncă cu normă întreagă încheiat cu angajatorul.