Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

va rog sa imi explicati si mie prev art.137. alin. 2 Lg 85/2006 *la data confirmarii planului de reorganizare debitorul este descarcat de diferenta dintre valoarea obligatiilor pe care le avea inainte de confirmarea planului si cea prevazuta de plan*
-mai exact la care diferenta se refera?
In speta..lichidatorul invoca acest art de lege referitoare la o creanta nascuta anterior datei intrarii in insolventa a debitorului, urmand a refuza plata acestei creante creditorului in cauza.
Acesta motiveaza prin faptul ca in planul de reorganizare al societatii, aprobat de adunarea creditorilor, judecatorul sindic a propus neefectuarea niciunei distribuiri fata de categoria creantelor chirografare.( creanta noastra)
ASTEPT RASPUNS URGENT LA andreeastefan9@gmail.com
Masura este legala!
Prin plan se pot prevede ca unele creante sa nu fie platite
Avand in vedere ca planul a fost admis el va fi executat ca atare si prin urmare in conformitate cu art mentionat 137 alin 2 nu mai puteti sa va recuperati creanta.
Ex: in tabelul definitiv de creante sunt admise creante in valoare de 100 lei , prin plan se prevede achitarea a 90 lei rezulta ca debitorul nu mai este obligat sa plateasca diferenta de 10 lei
1.Judecatorul sindic NU PROPUNE NIMIC in procedura insolventei face doar controlul de legalitate.
2.Verificati procesul verbal in care s-a votat planul de reorganizare si planul pentru a vedea ce s-a hotarat cu privire la creditorii chirografari

sper ca ne-am conformat si am raspuns URGENT!!!:D
iar cu privire la explicarea art.137 alin 2 lucrurile sunt extrem de simple, cred ca ar trebui un desen nu niste explicatii
multumesc! mi-ati fost de mare ajutor!
va doresc o zi frumoasa!
e simplu
nu se platesc dtoriile
carmenmur a scris:

e simplu
nu se platesc dtoriile

=D>=D>