Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... redactarea sentintei in cazul unui divort prin acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

redactarea sentintei in cazul unui divort prin acord

Mentionez ca ultimul proces a fost in data de 10 mai.Procesul a fost prin acordul partilor, a ramas in pronuntare in inca nu mi s-a dat sentinta redactata pentru a-mi schimba actele.Este un termen in care sunt obligati sa o redacteze?
Termenul de redactare al hotararilor civile este de 30 de zile de la pronuntare.
In situatia in care acest termen este depasit, puteti formula o cerere adresata presedintelui instantei pentru urgentarea redactarii hotararii .
Oricum dupa redactarea hotararii, aceasta se comunica partilor, iar de la data comunicarii curge termenul de apel de 30 de zile, hotararea dvs. fiind definitiva si irevocabila de la data pronuntarii numai in ceea ce priveste divortul si atacabila cu apel in ceea ce privesc cererile accesorii.
Dupa expirarea termenului de apel, daca nici una in parti nu formuleaza apel, puteti solicita legalizarea hotararii si ulterior puteti proceda la schimbarea actelor conform hotararii.