avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescriere datorie la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescriere datorie la banca

pentru un credit de consum luat de la banca in data de 04.08.2008 s-a emis titlu executoriu in data de 11.05.2010.
cand se prescrie aceasta datorie?
Cel mai recent răspuns: Georgeta Anghel (Rusu) , Avocat 13:39, 6 Iulie 2011
Dac timp de 3 ani de la data de 11.05.2010, banca nu intreprinde nicio alta masura..atunci se prescrie. Orice act efectuat in vederea recuperarii debitului, intrerupe cursul prescriptiei, reluandu-se un nou termen de 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptie credit prettywomen prettywomen Buna ziua! As dori si eu un raspuns va rog la o problema. Sora mea a facut un credit in 2003 pe doi ani la o banca.A platit cateva rate dar nu a mai putut ... (vezi toată discuția)
Creante catre companie de recuperari creante BPC BPC Am o datorie catre o banca. Aceasta datorie a fost preluata de o companie de recuperari creante. Din ce stiu eu o creanta se prescrie in termen de 3 ani. Cum ... (vezi toată discuția)
Termen de prescriptie pentru credit bancar ifti1967 ifti1967 Buna ziua, Am primit, in februarie 2010, o notificare de executare silita de la o firma de recuperari ptr un credit neachitat integral de titular, eu avand ... (vezi toată discuția)