Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescriere datorie la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescriere datorie la banca

pentru un credit de consum luat de la banca in data de 04.08.2008 s-a emis titlu executoriu in data de 11.05.2010.
cand se prescrie aceasta datorie?
Dac timp de 3 ani de la data de 11.05.2010, banca nu intreprinde nicio alta masura..atunci se prescrie. Orice act efectuat in vederea recuperarii debitului, intrerupe cursul prescriptiei, reluandu-se un nou termen de 3 ani.