Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani

Vreau sa nasc in strainatate, mai exact in Spania....si as vrea sa stiu, daca sotul poate in locul meu sa depuna dosarul pentru indemnizatia copilului pana la 2 ani, avand in vedere ca eu voi avea cele 12 luni lucrate supuse impozitului pana la data nasterii copilului...doar ca as vrea sa imi petrec un an de concediu in spania dupa nastere. Are nevoie de vreo imputernicire sau nu?
Nu poate depune dosarul pentru acordarea indemnizatiei pentu CCC, intrucat art.12 din OUG nr.111/2010 prevede ca: Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.