Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietarul constructiei ridicate pe un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietarul constructiei ridicate pe un teren concesionat

Buna ziua, intrebarea mea este urmatoarea: cine este proprietarul constructiei ridicate pe un teren concesionat de la consiliul local?
Concesionarul - persoana juridica - a fost obligat prin contractul de concesiune la realizarea unei investitii - cladire - pe terenul concesionat, durata concesiunii fiind de 49 de ani.
In contract se stipuleaza faptul ca terenul concesionat si investitia - cladirea sunt bunuri de retur, la expirarea termenului contractului acestea urmand a fi preluate de catre concedent, in mod gratuit si libere de orice sarcini.
Problema este urmatoarea: concesionarul - persoana juridica - este in faliment. Cum trebuie procedat pentru valorificarea cladirii care a fost ridicata pe terenul concesionat?
Multumesc
Buna ziua !
Raspunsul la intrebarea dvs. depinde de prevederile contractului de concesiune incheiat .