Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce e data certa prin incheiere?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce e data certa prin incheiere?

o conventie careia i s-a dat data certa prin incheiere pentru incheierea contractului de vanzare-cumparare dar care nu s-a mai finalizat pana la data care a trebuit,promitentul vanzator decedand,mostenitorul de drept decedand,mai poate fi valabila impotriva mostenitorilor mostenitorului promitentului vanzator.
Prin incheierea de data certa ...se arata fara posibilitate de tagada , ca inscrisul respectiv a fost semnat la acea data si nu prezinta stersaturi sau alte modificari.
Nu se atesta insa ca partile sunt cele care au semnat.