Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pg lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pg lucru

buna ziua,
conform codului muncii un angajat are dreptul la reducerea pgramului de lucru avand pbleme de sanatate?
Cu acordul medicului de medicina muncii si al angajatorului.
geoageorge a scris:

buna ziua,
conform codului muncii un angajat are dreptul la reducerea pgramului de lucru avand pbleme de sanatate?

In Codul Muncii nu este reglementat asa ceva ... :(
atunci unde tbuie sa ma adresez ce pasi tbuiesc urmati?
Ce probleme de sanatate are incat sa necesite reducerea programului de munca ? ... parerea mea este sa solicitati medicului care asigura serviciul de medicina muncii la nivelul unitatii, o analiza a capacitatii de munca a respectivului salariat, daca acesta poate indeplini corespunzator, in functie de starea sa de sanatate, indatoririle de serviciu, sau dupa caz sa solicitati o decizie in acest sens de la comisia de expertiza asupra capacitatii de munca.
cancer e diagnosticul!!!!!!!