Forum Discuţii juridice Executare silită termen de prescriptie
Discuție deschisă în Executare silită

termen de prescriptie

am primit de la AVAS o instiintare (prima de acest fel) prin care mi se aduce la cunostinta ca in 06.02.2003 am fost obligat prin sentinta civila la plata unei sume reprezentind pasivul unei firme pe care am falimentat- o in 1995.
nu am avut cunostinta despre asa ceva niciodata si nu am primit nici o citatie la vre-un proces.
va rog sa-mi spuneti care este termenul de prescriptie si daca exista asa ceva.
daca cineva este dispus sa preia acest caz va rog sa-mi scrieti pe adresa extramatsibiu@yahoo.com
va multumesc din suflet
Trei ani este termenul de prescriptie,calculat de la data indicata de dvs.,daca in acest termen nu s-au efectuat alte acte in acest sens de catre AVAS.
andymaurul, utilizator
domnule andy, ei zic ca mi-au comunicat in data de 23.12.2005 un titlu executoriu si in data de 05.11.2007 s-a infiintat o proprire pe conturile bancare, prin ordinul avas nr 1753 dar eu nu l-am primit niciodata ca sapot face contestatie. de atunci nu s-a mai intimplat nimic pina azi. credeti ca este prescrisa suma?
Daca pot face dovada efectuarii acestor acte-si a comunicarii lor-datoria nu este prescrisa.Daca nu....este prescrisa.