Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Care este cuantumul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Care este cuantumul

1}Care este cuantumul de la care pot primi AJUTOR JUDICIAR ca sa nu mai platesc cei 3% pentru partaj
Potrivit prevederilor art. 8 din OUG nr. 51/2008 privind ajutorul public judiciar în materie civilă, modificată de ajutor public judiciar în formele prevăzute la art. 6 beneficiază persoanele al căror venit mediu net lunar pe membru de familie, în ultimele două luni anterioare formulării cererii, se situează sub nivelul de 500 lei, iar art. 12 precizează că ajutorul public judiciar se acordă oricând în cursul judecăţii, de la data formulării cererii de către persoana interesată, şi se menţine pe tot parcursul etapei procesuale în care a fost solicitat.