Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

va rog sa mi spuneti cind poate sa iasa la pensie sotul meu .este nascut in 28.07.1954 a lucrat in intr. miniera in urmatoare ordine.va spun din decizia pe care ia fost respinsa .stagiu de cotizare47 ani 6 luni 6 zile in sistemul public din care -in conditi normale de munca- 5 ani 9 luni 18 zile -in conditi deosebite de munca -2 ani 9 luni 12 zile.in gr.1[lg.3/1977]9 ani7luni 0 zile in gr .2 [lg.3/1977] 18ani2luni 19 zile stagiu aferent grupe /conditi de munca 9 ani 6 luni perioade asimilate1 an 3 luni 25 zile reducere virtei standar de pensionare pt.conditii speciale, deosebite si sau alte conditii de munca 7 ani 0 luni
BOTAROIE, utilizator
Dv.ati dat si raspunsul,reducerea varstei de pensionare cu 7 ani,pensie pt.limita de varsta incepand cu 28 iulie 2012.