avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

va rog sa mi spuneti cind poate sa iasa la pensie sotul meu .este nascut in 28.07.1954 a lucrat in intr. miniera in urmatoare ordine.va spun din decizia pe care ia fost respinsa .stagiu de cotizare47 ani 6 luni 6 zile in sistemul public din care -in conditi normale de munca- 5 ani 9 luni 18 zile -in conditi deosebite de munca -2 ani 9 luni 12 zile.in gr.1[lg.3/1977]9 ani7luni 0 zile in gr .2 [lg.3/1977] 18ani2luni 19 zile stagiu aferent grupe /conditi de munca 9 ani 6 luni perioade asimilate1 an 3 luni 25 zile reducere virtei standar de pensionare pt.conditii speciale, deosebite si sau alte conditii de munca 7 ani 0 luni
Ultima modificare: Joi, 7 Iulie 2011
BOTAROIE, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valentin Mester , utilizator 18:24, 7 Iulie 2011
Dv.ati dat si raspunsul,reducerea varstei de pensionare cu 7 ani,pensie pt.limita de varsta incepand cu 28 iulie 2012.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De cand pot beneficia de pensie pentru limita de varsta? lecter lecter Buna ziua, Am fost pensionat pe caz de boala anul acesta si as vrea sa va prezint datele problemei in ideea ca as putea afla la ce data pot aplica pentru ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie ciontugeta ciontugeta Pensionar din 1.05.2005 la varsta de 50 de ani cu reducerea varstei de pensionare datorita conditiilor speciale si deosebite de munca 14 ani si 0 luni.Stagiul ... (vezi toată discuția)
Decizie limita de varsta ionutalex86 ionutalex86 Buna ziua . Numele meu este Lamasanu Ionut si vin cu o nelamurire din partea tatalui meu. Nu stie sigur daca i-a calculat corect aceasta decizie cu grupele de ... (vezi toată discuția)