Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenirea dupa moartea parintilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenirea dupa moartea parintilor

dupa moartea bunicului meu a murit si fratele tatalui meu...dupa moarea lor bunica mea a facut acte sorei tatalui meu pe partea ei de teren si a surorii lui...acum a murit si bunica mea si au ramas in viata doua surori si tatal meu plus 2 copii ai fratelui mort ...mostenirea este o casa pe un teren de 600 de m ..se imparte in mod egal sau sora care i s-au facut acte si pe partea bunicii cand era in viata ia si partea ei si pe cea a bunicii...sunt valabile acele acte?..se poate face astfel de acte atunci cand doar unul dintre soti mai traieste?
mentionez ca nu s-a dezbatut nici un fel de mostenire nici cand traia bunica nici dupa moarta ei

simo010606, utilizator
Depinde ce fel de act are sora care spuneti ca poate culege si partea de mostenire a bunicii, deoarece poate avea sau nu un act autentic sau un simplu testament.Numai in situatia in care ar avea un act valabil, de ex. un contract de vinzare cu clauza de intrenere ar putea culege si partea bunicii si partea ei din mostenire.
un contract de vanzare cu clauza de intretinere se poate face daca sora locuieste la bucuresti iar bunica a locuit in alta localitate chiar nu a stat nici o saptamana in afara concediului de vara