Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintare post

Buna ziua,

Poate sa-mi spuna cineva unde gasesc motivele legale pentru care se pot desfiinta posturile de munca si care este procedura corecta pentru desfiintarea postului?
Poate fi aceasta desfiintare atacata in instanta?

Motivele reale ale concedierii nu se comunica si se considera ca desfiintarea postului este singura solutie. Este legal?

Multumesc
Motivele se regaseasc in hotararea conducerii si sunt inscrise in deciziile celor concediati.
Art. 76
Decizia de concediere se comunica salariatului in scris si trebuie sa contina in mod obligatoriu:
a) motivele care determina concedierea;
b) durata preavizului;
c) criteriile de stabilire a ordinii de prioritati, conform art. 69 alin. (2) lit. d), numai in cazul concedierilor colective;
d) lista tuturor locurilor de munca disponibile in unitate si termenul in care salariatii urmeaza sa opteze pentru a ocupa un loc de munca vacant, in conditiile art. 64.
Buna ziua din nou,

Hotararea conducerii nu mi-a fost adusa la cunostinta.
Decizia de conducere nu mi s-a dat, mi s-a spus ca se desfiinteaza postul.
Motivele probabil le cunoaste doar conducerea.
Nici lista locurilor de munca disponibile nu mi s-a dat.
Stiu ca motivele economice nu sunt justificate pentru ca firma traieste bine.
Ce alte motive ar putea invoca?
Mi s-a spus pe gura doar, ca sunt salariat pana cand expira perioada de preaviz.

Multumesc
Intre vorbe si fapte este diferenta chiar daca distanta este de un pas. Pana nu primiti preaviz sau decizie (in care se scriu motivele) nu puteti decat discuta intre dv.
twinkle23 a scris:

.....
Nici lista locurilor de munca disponibile nu mi s-a dat.
.....

Nici nu sunt obligati sa va puna la dispozitie un lalt oc de munca vacant ... art.65 C.mun. nu reglementează în sarcina angajatorului obligaţiile de diligenţă de a oferi salariatului care urmează a fi concediat un alt loc de muncă vacant.
si totusi, ce motive ar putea invoca angajatorul pentru desfiintarea postului?