avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare obligatorie pentru locuintele nereceptionate ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare obligatorie pentru locuintele nereceptionate de benficiar

Buna ziua,

Am o intrebare legata de asigurarile obligatorii pentru locuinte si anume daca acestea sunt obligatorii pentru locuintele nefinalizate de executant si nu sunt indeplinite conditiile pentru a fi folosite conform scopului ?
Cel mai recent răspuns: maiam , utilizator 19:47, 12 Iulie 2011
aemilius a scris:

Buna ziua,

Am o intrebare legata de asigurarile obligatorii pentru locuinte si anume daca acestea sunt obligatorii pentru locuintele nefinalizate de executant si nu sunt indeplinite conditiile pentru a fi folosite conform scopului ?


Eu cred ca raspunsul se afla acolo unde legea prevede obligativitatea pentru proprietari.
Cine este proprietar este obligat...

Chiar daca locuinta nu este terminata obligativitate exista dupa parerea mea...plecand de la scopul legi...
"probabilitatea de producere a unui risc asigurat este mare" in cazul apartamentelor cu multe modificari neautorizate? Vor fi asigurate?


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurarea obligatorie alexadutu alexadutu asigurarea imobil este obligatorie la persoane juridice ? (vezi toată discuția)
Cine este scutit de asigurarea locuintei ? dorudoru dorudoru INTREBARE ? Cine este scutit de aceasta lege ? Cumva ?=D>- Veteranii de razboi revolutionarii si persoanele cu handicap Legea nr. 260/2008 privind asigurarea ... (vezi toată discuția)
Asigurare obligatorie case leos leos In conditiile in care am un imprumut ipotecar si am o asigurare a apartamentului, este necesara(legala) si asigurarea obligatorie conform noii legi - cea de ... (vezi toată discuția)