Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare obligatorie pentru locuintele nereceptionate ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare obligatorie pentru locuintele nereceptionate de benficiar

Buna ziua,

Am o intrebare legata de asigurarile obligatorii pentru locuinte si anume daca acestea sunt obligatorii pentru locuintele nefinalizate de executant si nu sunt indeplinite conditiile pentru a fi folosite conform scopului ?
aemilius a scris:

Buna ziua,

Am o intrebare legata de asigurarile obligatorii pentru locuinte si anume daca acestea sunt obligatorii pentru locuintele nefinalizate de executant si nu sunt indeplinite conditiile pentru a fi folosite conform scopului ?

Eu cred ca raspunsul se afla acolo unde legea prevede obligativitatea pentru proprietari.
Cine este proprietar este obligat...

Chiar daca locuinta nu este terminata obligativitate exista dupa parerea mea...plecand de la scopul legi...
"probabilitatea de producere a unui risc asigurat este mare" in cazul apartamentelor cu multe modificari neautorizate? Vor fi asigurate?