avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri structurale pentru echipament spital
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri structurale pentru echipament spital

Buna ziua,


As dori sa stiu in ce Program operational/Axa a Fondurilor Structurale ar putea un spital din tara sa obtina sustinere financiara pentru achizitia de echipamente medicale.

Am gasit un program (din pacate suspendat pentru multe regiuni) - dar in care inteleg ca numai Consiliile Judetele pot aplica: 3.1 Reabilitarea /modernizarea / echiparea infrastructurii serviciilor de sanatate.

Pe ce axa poate aplica direct spitalul pentru obtinerea de fonduri?


Multumesc,
Ioana
Cel mai recent răspuns: Ion Vasilescu , Consultant credite si finantari 10:11, 15 Iulie 2011
Adevarat - aveti POR AP 3.1 - nu stiu care e starea programului.
Si mai puteti incerca POSCCE - AP 1.
Axa Prioritara 1 a POS-CCE nu acorda finantare spitalelor.

DMI 3.1 al POR este singura linie de finantare pentru echipamente destinate spitalelor din sectorul public.
IonVasilescu a scris:

Axa Prioritara 1 a POS-CCE nu acorda finantare spitalelor.

DMI 3.1 al POR este singura linie de finantare pentru echipamente destinate spitalelor din sectorul public.


Si Axa prioritara 2 din POR: Domeniul major de interventie III.2.1 Reabilitarea / modernizarea / echiparea infrastructurii serviciilor de sanatate.

Si mai sustin, in continuare ca se obtine finantare si prin Programul Operational Sectorial Cresterea Competitivitatii Economice, Axa Prioritara: Cercetare Dezvoltare Tehnologica si Inovare pentru competitivitate, Domeniul Major de Interventie: Investitii in infrastructura de CDI si dezvoltarea capacitatii administrative, Operatiunea indicativa: Intarirea capacitatii administrative
Vezi si POSCCE 324, care tocmai s-a terminat, desi e axat mai mult catre software
scorpiusu a scris:

Si Axa prioritara 2 din POR: Domeniul major de interventie III.2.1 Reabilitarea / modernizarea / echiparea infrastructurii serviciilor de sanatate.

Pai da, multumesc pentru confirmare, acel III (trei roman) inseamna Axa 3. DMI 3.2.1 nu exista, pentru ca un Domeniu Major de Interventie este desemnat de doua cifre. Ramane cum am scris si eu si ceilalti, DMI 3.1, parte A axei 3.

Axa 2 a POR finanteaza infrastructura rutiera. =D>

Si mai sustin, in continuare ca se obtine finantare si prin Programul Operational Sectorial Cresterea Competitivitatii Economice, Axa Prioritara: Cercetare Dezvoltare Tehnologica si Inovare pentru competitivitate, Domeniul Major de Interventie: Investitii in infrastructura de CDI si dezvoltarea capacitatii administrative, Operatiunea indicativa: Intarirea capacitatii administrative

Puteti sa sustineti, dar nu inseamna ca un spital poate sa si cumpere echipamente medicale prin aceasta operariune.

Oricum insa

Op.2.2.4 Întărirea capacităţii administrative Buget epuizat (apel 2008; apel 2009)
Ultima modificare: Vineri, 15 Iulie 2011
Ion Vasilescu, Consultant credite si finantari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fonduri nerambursabile pentru asociatia de proprietari Adriantot Adriantot Indrumati-ma, va rog, referitor la accesarea fondurilor europene nerambursabile. Am citi cate ceva despre suma maxima de 200.000 euro nerambursabili. De unde ... (vezi toată discuția)
Fonduri nerambursabile Raffaella Raffaella Pentru inffintarea unei gradinite private, poti beneficia de fonduri nerambursabile, sau alte posibilitati, daca exista....multumiri :( (vezi toată discuția)
Fonduri europene constructie azil de batrani calutul_jo calutul_jo detin un teren si as dori sa construesc un azil de batrini as dori sa stiu care sint pasi de parcurs ?.ce fel de asociatie trebuie deschisa?as vrea sa stiu ... (vezi toată discuția)