Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri structurale pentru echipament spital
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri structurale pentru echipament spital

Buna ziua,

As dori sa stiu in ce Program operational/Axa a Fondurilor Structurale ar putea un spital din tara sa obtina sustinere financiara pentru achizitia de echipamente medicale.

Am gasit un program (din pacate suspendat pentru multe regiuni) - dar in care inteleg ca numai Consiliile Judetele pot aplica: 3.1 Reabilitarea /modernizarea / echiparea infrastructurii serviciilor de sanatate.

Pe ce axa poate aplica direct spitalul pentru obtinerea de fonduri?

Multumesc,
Ioana
Adevarat - aveti POR AP 3.1 - nu stiu care e starea programului.
Si mai puteti incerca POSCCE - AP 1.
Axa Prioritara 1 a POS-CCE nu acorda finantare spitalelor.

DMI 3.1 al POR este singura linie de finantare pentru echipamente destinate spitalelor din sectorul public.
IonVasilescu a scris:

Axa Prioritara 1 a POS-CCE nu acorda finantare spitalelor.

DMI 3.1 al POR este singura linie de finantare pentru echipamente destinate spitalelor din sectorul public.

Si Axa prioritara 2 din POR: Domeniul major de interventie III.2.1 Reabilitarea / modernizarea / echiparea infrastructurii serviciilor de sanatate.

Si mai sustin, in continuare ca se obtine finantare si prin Programul Operational Sectorial Cresterea Competitivitatii Economice, Axa Prioritara: Cercetare Dezvoltare Tehnologica si Inovare pentru competitivitate, Domeniul Major de Interventie: Investitii in infrastructura de CDI si dezvoltarea capacitatii administrative, Operatiunea indicativa: Intarirea capacitatii administrative
Vezi si POSCCE 324, care tocmai s-a terminat, desi e axat mai mult catre software
scorpiusu a scris:

Si Axa prioritara 2 din POR: Domeniul major de interventie III.2.1 Reabilitarea / modernizarea / echiparea infrastructurii serviciilor de sanatate.

Pai da, multumesc pentru confirmare, acel III (trei roman) inseamna Axa 3. DMI 3.2.1 nu exista, pentru ca un Domeniu Major de Interventie este desemnat de doua cifre. Ramane cum am scris si eu si ceilalti, DMI 3.1, parte A axei 3.

Axa 2 a POR finanteaza infrastructura rutiera. =D>

Si mai sustin, in continuare ca se obtine finantare si prin Programul Operational Sectorial Cresterea Competitivitatii Economice, Axa Prioritara: Cercetare Dezvoltare Tehnologica si Inovare pentru competitivitate, Domeniul Major de Interventie: Investitii in infrastructura de CDI si dezvoltarea capacitatii administrative, Operatiunea indicativa: Intarirea capacitatii administrative

Puteti sa sustineti, dar nu inseamna ca un spital poate sa si cumpere echipamente medicale prin aceasta operariune.

Oricum insa

Op.2.2.4 Întărirea capacităţii administrative Buget epuizat (apel 2008; apel 2009)
Ion Vasilescu, Consultant credite si finantari