Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale o problema incalcita
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

o problema incalcita

O societate comerciala care are activititatea de comert cu ridicala al materialului lemnos si al materialelor de constructii - CAEN 4673, (pe certificatul constatator emis de Registru Comertului este specificat faptul ca activitatea se desfasoara la beneficiar si/ sau in afara sediilor proprii) are contract cu o fabrica de tigla. Societatea cauta cumparatori (persoane juridice, fizice, PFA etc), dupa gasirea cumparatorului societatea achizitioneaza marfa de la fabrica respectiva si o livreaza direct cumparatorului. Marfa este facturata pe societatea comerciala care fara sa o depoziteze o refactureaza si o livreaza direct clientului prin intermediul unei societati de transport marfa. Intrebarile mele sunt:
1. se incadreaza aceasta societate in caen-ul pe care este autorizata?
2. este nevoita sa utilizeze casa de marcat?
3. vanzarea catre persoane fizice este considerata vanzare cu amanuntul; in conditiile in care nu se vand cantitati mici?
4. este o vanzare cu ridicata atata timp cat marfa nu se depoziteaza in societate?
Va rog frumos sa ma ajutati in aceastav problema!
Va multumesc
multumesc pentru raspunsuri.
Casa de marcat este obligatorie la orice vanzare catre persoane fizice.

Amenda: 8000 RON.

Alberto Kurtyan