Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... sunt necesare?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

sunt necesare?

buna ziua
sunt pfa si tin contabilitate in partida simpla, nu sunt inregistrat ca platitor de tva in acest caz este obligatoriu sa completez registrele de tva?
multumesc
Acum, in stadiul in care sunteti, sub acel plafon al cifrei de afaceri care va confera posibilitatea sa nu platiti tva, nu e nevoie sa completati registrele respective. Atenti ca trebuie sa va inregistrati ca platitor de tva cand depasiti plafonul de 35 000 euroi la cifra de afaceri anuala.