Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Unul dintre cei trei frati mostenitori este plecat in America si vrea sa renunte la mostenire in favoarea celorlalti doi, ce acte trebuie sa trimita pentru succesiune?El nu vrea sa vina in tara. Ambii parinti decedati.Multumesc anticipat pentru raspuns.
Tb sa dea declaratie de renuntare la succesiunile defunctilor parinti, doua pt ca sunt doua succesiuni separate. Tb sa o dea la consulatul Romaniei sau notarul sa citeze legal sa nu se prezinte sau sa nu accepte in termen de 6 luni fiind decazut din drepturi.Am dat si aceasta varianta ca de....America e mare si nu se stie cat de departe se afla consulatul.
Poate trimite o procura notariala de reprezentare pt o persoana din Romania dar care sa nu faca parte din categoria mostenitorilor succesiunii in cauza,urmand ca aceasta sa fie tradusa si autentificata in Romania.Exista o forma legala de transmitere si pe e-mail,dar nu stiu exact care.
Nu este vb de procura ci de declaratie de renuntare la succesiune si ea tb in forma autentica si original, mai ul nu este valabil.
Eu am folosit calea sus amintita acum aproximativ 2 ani si era singura.Dvs mirela741 ati uzat de metoda relatata mai sus?Unde se va da declaratia de renuntare?La consulat?Se ocupa consulatul de mosteniri?Sau de trimitere de acte notariale?Metoda de transmitere prin e-mail se refera la posta electronica autorizata iar corespondenta se desfasoara intre camera notarilor publici din judetul respectiv si echivalentul acesteia din statul american unde se afla persoana respectiva.
Consulatul se ocupa de acte notariale ca declaratii procuri nu de mosteniri. Poate ati uzitat de aceasta Metoda desi mi e greu sa cred. In primul rand notariatul de drept Latin nu exista in America si prin urmare nu exista omolog al Camerei notarilor publici. La noi actele autentice inca nu sunt recunoscute in format electronic. Poate a fost verificat la Registrul de optiuni succesorale tinut de UNNPR unde se inscriu declaratiile de renuntare, accept are a succesiunii, caz in care consulatul a transmis aceasta declaratie sau procura pt ca exista si un registru national de revocare al procurilor.