Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL in care asociat unic si administrator sunt aceeasi ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL in care asociat unic si administrator sunt aceeasi persoana este microintreprindere?

Buna ziua,

Citeam undeva despre microintreprinderi. Una dintre conditii ca sa fie considerata microintreprindere, este de a avea 1-9 angajati.
Un SRL, in care asociatul unic este si administrator si nu este necesar un contract de munca, este considerat microintreprindere?

Multumesc.
Una din conditiile pentru a fi microintreprindere este sa aiba cel putin o persoana angajata cu contract de munca, asociatul/administrator sau o alta persoana. Daca nu are, atunci nu intra in categoria microintreprinderilor.
Daca aveti deja o firma si va intrebati daca este sau nu microintreprindere, trebuie sa mergeti la Fisc si sa intrebati daca beneficiati de acest regim fiscal.
Daca nu aveti salariati, firma nu este micro.

Regimul fiscal de microintreprindere nu are legatura cu numarul de asociati ai societatii.

Definitia de "microintreprindere" data de Fisc nu inseamna ca este o firma foarte mica.

Alberto Kurtyan
asociatul unic poate avea si calitatea de salariat la SRL in care este asociat-legea 31/90 exact ca si neamtul faci totul de la A-Z.
ovidiu7676, utilizator