Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL, asociat unic = admministrator, angajat al SRL?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL, asociat unic = admministrator, angajat al SRL?

Buna ziua,

In cazul unui SRL in care asociatul unic este si administrator, acesta trebuie sa fie angajat al SRL? Care este forma de angajare?
Daca nu e nevoie sa fie angajat al SRL, atunci SRL-ul trebuie sa aiba obligatoriu minim 1 angajat?

Multumesc.
Ceea ce spuneti e valabil pentru un srl care a optat sa plateasca impozit pe venit 3% adica microantreprindere si care trebuie sa aiba minim 1 salariat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, acesta putand fi si administratorul.
Un srl sa-i zicem clasic, platitor de impozit pe profit 16% si cu asociat unic si administrator, poate functiona fara salariati, treaba in firma facand-o doar administratorul.
administratorul desfasoara activitati privind administrarea societatii. Activitatile privind fapte de comert sau productie le desfasoara salariatul.
Silvia Monica a scris:

Buna ziua,

In cazul unui SRL in care asociatul unic este si administrator, acesta trebuie sa fie angajat al SRL? Care este forma de angajare?
Daca nu e nevoie sa fie angajat al SRL, atunci SRL-ul trebuie sa aiba obligatoriu minim 1 angajat?

Multumesc.

Asociatul unic poate fi salariat al societatii sau poate alege sa nu fie salariat.
Nu exista nicio obligatie.

Societatea nu trebuie obligatoriu sa aiba salariati decat daca vrea un regim fiscal special de micro - 3%.

Alberto Kurtyan